Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@
logo województwa podlaskiego

Dodatkowe miliony dla LGD

Główne zdjęcie
Elżbieta Parzych z LGD Kraina Mlekiem Płynąca odbiera aneks z rąk wicemarszałka Stanisława Derehajło. Po prawej marszałek Artur Kosicki (fot. UMWP / wrotapodlasia.pl)

Rozbudowa przedszkoli, renowacje zabytków, wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne, podejmowanie i rozwijanie działalności gospodarczej czy inkubator przetwórstwa lokalnego – to działania, które będą możliwe dzięki dodatkowym funduszom dla Lokalnych Grup Działania z środków Regionalnego Programu Operacyjnego i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sumie jest to 43,5 mln zł, a wśród tak docenionych jest także Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Mlekiem Płynąca”, której członkami są gminy z zachodniej części powiatu łomżyńskiego i z powiatu kolneńskiego.

(fot. UMWP / wrotapodlasia.pl)
(fot. UMWP / wrotapodlasia.pl)
Marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Stanisław Derehajło  (fot. UMWP / wrotapodlasia.pl)
Marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Stanisław Derehajło (fot. UMWP / wrotapodlasia.pl)

Osiem Lokalnych Grup Działania, działających w województwie podlaskim, podpisało w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku aneksy do umowy ramowej na dodatkowe fundusze. Są one konsekwencją rozliczenia tzw. pierwszego kamienia milowego. Aby otrzymać ów bonus, Lokalne Grupy Działania musiały do końca grudnia 2018 r., przede wszystkim w ramach danego funduszu osiągnąć wskaźniki określone w umowie ramowej na poziomie min. 60% i wykorzystać min. 80% funduszy przyznanych umową na wsparcie realizacji działań w ramach lokalnych strategii rozwoju. 
- Gratuluję, dobrze wywiązaliście się z zadania – dziękował na spotkaniu marszałek Artur Kosicki. – Jesteście sprawdzonymi partnerami, osiągnęliście określone wskaźniki i rozliczyliście wcześniej wydane pieniądze. Stąd ten bonus. Zapraszam do dalszej współpracy – zachęcał. 
- I my, i Wy spełniamy marzenia o województwie podlaskim. Dzięki tym funduszom będzie można spełnić kolejne marzenia naszych mieszkańców. Dziękuję za to – dodawał wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Dodatkowe fundusze pochodzą z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (RPO) − blisko 37 mln zł  oraz  Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) − blisko 6,5 mln zł. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Mlekiem Płynąca”, której członkami są m.in. gminy: Nowogród, Zbójna, Mały Płock, Turośl, Stawiski, Grabowo i Kolno oraz miasto Kolno otrzymało w niemal 3,8 mln zł. To bonus w ramach RPO w kwocie 3,1 mln zł, który ma być przeznaczony na infrastrukturę społeczną, rewitalizację małej skali, oraz bonus w ramach PROW w kwocie 660 tys. zł - na podejmowanie i rozwijanie działalności gospodarczej.

Z dwunastu Lokalnych Grup Działania, funkcjonujących w województwie podlaskim, takie bonsy, poza LGD „Kraina Mlekiem Płynąca”, otrzymali także: 
1. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski:
- bonus w ramach RPO w kwocie: 2,8 mln zł - przeznaczony zostanie na inwestycje w infrastrukturę społeczną, rozbudowę infrastruktury przedszkolnej i dostosowanie jej do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, inwestycje przy obiektach zabytkowych, kształtowanie przestrzeni publicznej.

2. Lokalna Grupa Działania – Fundusz Biebrzański:
- bonus w ramach RPO w kwocie: 6 mln zł – zostanie przeznaczony na rewitalizację małej skali, infrastrukturę dziedzictwa kulturowego, oświetlenie uliczne;
- bonus w ramach PROW w kwocie: 960 tys. zł - na podejmowanie działalności gospodarczej.

3. Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”:
- bonus w ramach RPO w kwocie: 3,5 mln zł - na rewitalizację małej skali, oświetlenie uliczne;
- bonus w ramach PROW w kwocie: 1,5 mln zł - na podejmowanie działalności gospodarczej.

4. Lokalna Grupa Działania – Puszcza Knyszyńska:
- bonus w ramach RPO w kwocie: 5,9 mln zł - na rewitalizację małej skali, oświetlenie uliczne;
- bonus w ramach PROW w kwocie: 1,2 mln zł - na podejmowanie działalności gospodarczej.

5. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Brama na Podlasie”:
- bonus w ramach RPO w kwocie: 5,8 mln zł - na infrastrukturę przedszkolną, OZE, rewitalizację małej skali, zabytki;
- bonus w ramach PROW w kwocie: 1,1 mln zł - na podejmowanie działalności gospodarczej.

6. Stowarzyszenie N.A.R.E.W – Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi:
- bonus w ramach RPO w kwocie: 4,3 mln zł - na zabytki, OZE, rewitalizację małej skali;
- bonus w ramach PROW w kwocie: 990 tys. zł - na inkubator przetwórstwa lokalnego, podejmowanie działalności gospodarczej, rozwijanie działalności gospodarczej.

7. Lokalna Grupa Działania „Puszcza Białowieska”:
- bonus w ramach RPO w kwocie: 5,5 mln zł - na rewitalizację małej skali, oświetlenie uliczne, drogi.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę