Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Oszuści znowu próbują na „wnuczka”

Telefoniczni oszuści co chwila próbują wyłudzić od starszych mieszkańców pieniądze. Wczoraj policjanci otrzymali informację o takich telefonach do dwóch 87-letnich mieszkanek Łomży. W obu przypadkach oszustom się nie udało okraść seniorek.

Jak przekazuje Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży najpierw na telefon stacjonarny 87-letniej mieszkanki Łomży zadzwonił mężczyzna, który  podał się za jej wnuczka i powiedział, że miał wypadek drogowy, w którym potrącił kobietę. Następnie telefon przejął inny mężczyzna i podając się za policjanta powiedział, że potrzebne są pieniądze w kwocie 20 tysięcy złotych na załatwienie sprawy. Jednak, gdy seniorka zrobiła się podejrzliwa – mężczyzna nagle przerwał rozmowę.
W kolejnym przypadku fałszywy wnuczek poinformował 87-latkę o strasznym wypadku, którego był uczestnikiem, jednak kobieta poprosiła do telefonu przebywającą w mieszkaniu osobę z rodziny i wtedy sprawca zakończył połączenie.

- Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich – podkreśla Ewelina Szlesińska. - Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, by w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której gotówka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję.

Policjantka podkreśla, że funkcjonariusze Policji nigdy  nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę