Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 14 września 2024 napisz DONOS@

Jutro Boże Ciało

Główne zdjęcie
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów procesji Bożego Ciała są dziewczynki sypiące kwiaty przed kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament. (fot. 2014r.)

Jutro przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. To jedno z najważniejszych świąt kościelnych i ustawowo dzień wolny od pracy. Charakterystycznym elementem święta są barwne procesje, które wychodzą ze wszystkich polskich kościołów i parafii. - Przez udział w procesji publicznie wyznajemy wiarę w obecność Jezusa Chrystusa wśród nas – podkreśla ks. prał. dr Wojciech Nowacki, proboszcz parafii Bożego Ciała w Łomży apelując w ogłoszeniach do wiernych: „Żywą wiarą i większą gorliwością odpowiedzmy na ostatnie profanacje ze środowisk homoseksualnych.”

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele. Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament przy Ostatniej Wieczerzy. „W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus” - czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego.
W Boże Ciało, po głównej Mszy Świętej z kościołów wyruszają procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy. Księża zachęcają wiernych do udziału w procesjach, ale także dekoracje okien mieszkań i domów, szczególnie na trasie przejścia procesji.
- Jednak przede wszystkim przygotujmy Jezusowi nasze serca przez spowiedź świętą. Zadbajmy o to, aby możliwie wszyscy w tym dniu byli w stanie łaski i przystąpili do Komunii świętej – zwracał się do wiernych ks. prał. dr Wojciech Nowacki.
Procesja Bożego Ciała z parafii Bożego Ciała w Łomży wyruszy po Mszy Świętej o godz. 12.

Wcześniej odbędzie się główna w Łomży procesja w parafii katedralnej. Ta wyruszy po  Mszy św. celebrowanej w Katedrze Łomżyńskiej przez Księży Biskupów i Kapłanów o godzinie 10. Procesja będzie przebiegać trasą wspólną dla Parafii katedralnej i OO. Kapucynów: z Katedry do ul. Sadowej, ul. Polową, Al. Legionów, ul. Rządową do Starego Rynku i Giełczyńską i Dworną do Katedry. 

Oto harmonogram procesji w poszczególnych parafiach w Łomży
Parafii pw. NMP Częstochowskiej (ul. Poznańska). Procesja wyruszy po Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.00. Trasa procesji wiedzie uliczkami osiedla: Kraska, Strusia, Krucza, Pawia, Kraska.
Parafia Miłosierdzia Bożego (ul. Kardynała St. Wyszyńskiego). Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy odbędzie się po Mszy św. o 10.30. (czyli wyruszy ok. 11.30). Wierni przejdą od Sanktuarium ulicami Mickiewicza, Moniuszki, Spółdzielczą, Broniewskiego, Bema, Prusa i wiodącą przez park Aleją Jana Pawła II wrócą na plac przed kościołem.
Parafia Krzyża Świętego (ul. Zawadzka). Procesja odbędzie się po Mszy św. o godz. 10.30. Wierni za Najświętszym Sakramentem przejdą ulicami: Zawadzką, Piłsudskiego, Kazańską i Porucznika Łagody. Procesję zakończymy uroczyste błogosławieństwo na placu przed kościołem 
Parafia św. Brunona z Kwerfurtu (ul. Wojska Polskiego) - procesja wyruszy około 11.45 - po Mszy Św. z godz. 11.00. Procesja przejdzie ulicami Wojska Polskiego, Nowoprojektowaną, Wesołą i Wojska Polskiego.
Parafii Bożego Ciała (ul. Przykoszarowa) procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wyruszy po Mszy św. o godz. 12.00. Przejdzie ul. Przykoszarową w kierunku cmentarza, a następnie Śniadeckiego, Strzelniczą, Niemcewicza, Kołłątaja i Przykoszarową.
W parafii pw. św. Andrzeja Boboli (ul. Wąska) procesja wyruszy około godziny 13.00 - po Mszy św. sprawowanej o godz. 12.00. Trasa procesji wiedzie ulicami Wąską, Górną, Boczną i Wąską.

Internetowa akcji #Procesja
- Zapraszam do udostępniania zdjęć i wideo, które można wykonać smartfonem. Nie chodzi tylko o wpisy np. na Facebooku czy Twitterze, akcja #Procesja ma skłaniać do udziału w liturgiach i pokazywać piękno tych wydarzeń oraz ich duchowy wymiar – zachęcał  ks. Rytel-Andrianik rzecznik Episkopatu Polski.
Dodał, że publikacja relacji z procesji Bożego Ciała w mediach społecznościowych daje również możliwość pewnego rodzaju uczestnictwa w tych wydarzeniach osobom, które fizycznie nie mogą brać w nich udziału. - #Procesja to także budowanie wspólnoty w internecie, czyli wypełnienie słów św. Jana Pawła II, który wzywał, byśmy nie bali się wypłynąć na głębię cyberprzestrzeni. Z mediów społecznościowych korzystał papież Benedykt XVI, którego profil dostępny był na Twitterze, dziś taki profil posiada też Ojciec Święty Franciszek – podkreślił rzecznik Episkopatu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę