Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Rozbierają pod fontannę

Główne zdjęcie
To tu ma poswatać fontanna. Aby ja zbudować konieczne jest zniszczenie znacznej części tego, co zbudowano tu w 2016 roku

Będzie wyglądała jak koło o średnicy 7 metrów. W najgłębszym miejscu ma mieć 112 cm, a w samym środku dyszę zdolną wyrzucać wodę na wysokości kilku metrów. W Parku Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma rozpoczęły się prace związane z budową trzeciej ogólnodostępnej fontanny w Łomży – po mini fontannie na ul. Długiej przy Starym Rynku i fontannie w starej strzelnicy na os. Konstytucji 3 Maja. Na początek ogrodzono plac budowy, po czy rozebrano znaczną część betonowego kręgu zbudowanego tu trzy lata wcześniej.

Urządzanie Parku Jana Pawła II to pierwsza duża inwestycja podjęta przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Rozpoczął ją w pierwszym roku po objęciu urzędu, a ostatnio jej dokończenie wskazał jako jedno „z wyzwań” na najbliższe lata. Wyzwanie jest bo np. budowniczego fontanny udało się znaleźć dopiero w ósmym przetargu i to po znaczącym zwiększeniu nakładów do pół miliona. 

Fontanna w Parku Jana Pawła II będzie miała kształt koła. Wyznaczono ją w samym środku tzw. „Ogrodu Papieskiego”, zbudowanego tu trzy lata temu. To wielkie ułożone z kostki okręgi, z 20 dużymi granitowymi płytami, na których miały być wyryte najważniejsze myśli świętego Jana Pawła II. Myśli póki co nie ma, ale wokół rozkwitły już pierwsze rabaty z kwiatami. W trakcie urządzania Parku władze miasta zmieniły koncepcję i projekt wpisując w sam środek  tych okręgów fontannę. Teraz rozpoczęto jej budowę. W ubiegłym tygodniu w centrum  „Ogrodu Papieskiego” ustawiono blaszane ogrodzenie, a za nim rozpoczęto rozbiórkę wewnętrznych kręgów.  To tu ma być fontanna.

Nie będzie to duży obiekt. Średnica zewnętrzna niecki fontanny wyniesie 7 metrów, co oznacza, że będzie ona miała powierzchnię niespełna 40 m2. Dla porównania fontanna w dawnej strzelnicy na os. Konstytucji 3 Maja ma powierzchnię około 600 m2. Zgodnie z projektem niecka fontanny w Parku JP II zostanie zbudowana w konstrukcji żelbetowej. Przy brzegach będzie płytka, ale zaprojektowano kilka stopni, tak by w najgłębszym miejscu miała ok. 110 cm. Lustro wody ma być na wysokości chodników, a wokół fontanny ma powstać alejka spacerowa o nawierzchni z płyt z białego granitu lub kwarcytu. W samym środku ma znajdować się dysza zdolna wyrzucać wodę w górę na wysokości kilku metrów. Fontanna ma być podświetlona wewnętrznymi reflektorami LED, zapewniając efektowne oświetlenie całości. 

Zgodnie z planem fontanna w Parku JP II powinna zostać zbudowana do końca sierpnia. Inwestycję realizuje firma ATM z Białegostoku. Na zakończanie robót będzie musiała odtworzyć trawniki zniszczone prowadzonymi robotami przy budowie fontanny. 

Foto: To tu ma poswatać fontanna. Aby ja zbudować konieczne jest zniszczenie znacznej części tego, co zbudowano tu w 2016 roku
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: tak wyglądało to miejsce w poprzednich latach

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę