Kurpiowscy artyści
Ponad 70 wykonawców indywidualnych, par i zespołów brało udział w tegorocznych Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej. te odbywały się w niedzielę w ramach XXVI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Występy kurpiowskich artystów obserwowało setki widzów, a oceniało trzyosobowe jury, które pomiędzy najlepszych rozdzieliło nagrody ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego oraz Bogumiłę i Marka Olbryś.
Jury w składzie: Małgorzata Jędruch-Włodarczyk – członek jury, dziennikarka, producentka muzyczna, Anna Borucka - Szotkowska – członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia oraz Teresa Pardo – członek jury, folklorysta, specjalista ds. folkloru kurpiowskiego postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii konkursowej wykonywania utworów tradycyjnych:
zespoły śpiewacze – grupa dorosłych
I nagroda: Zespół Śpiewaczy z Turośli, Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej – Kobiety, Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej - Mężczyźni
II nagroda: „Kurpiowszczyzna Senior” Grupa Kobiet z Myszyńca, Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu – Kobiety, Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
III nagroda: Zespół Śpiewaczy Kobiet „Pniaki i krzaki” z Lelisa, Zespół Śpiewaczy z Kuzi – Kobiety
Wyróżnienie: Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Białe”, Grupa Śpiewacza Kobiet – Kurpiowszczyzna z Myszyńca, Grupa Śpiewacza Kobiet z Czarni
zespoły śpiewacze – grupa dzieci i młodzieży:
I nagroda: „Poziomecki”, „Kurpiki” z Wykrotu
II nagroda: Grupa Śpiewacza „Carnionecki”, Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
III nagroda: Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Białe”, Wyróżnienie Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy „Łomża”
zespoły folklorystyczne - dorośli:
I nagroda - Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”
III nagroda - Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa
nagroda specjalna - Zespół Pieśni i Muzyki Białoruskiej „Gościniec” z Grodna
zespoły folklorystyczne – dzieci i młodzież:
II nagroda - Zespół Folklorystyczny „Pniaki i krzaki”
Wyróżnienie: Grupa Dziecięca Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”, Zespół Taneczny z Nowogrodu, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej
soliści śpiewacy – dorośli:
I nagroda: Elżbieta Kasznia, Stanisław Archacki, Krystyna Pawelczyk
II nagroda: Weronika Gwiazda, Eugenia Kuliś
III nagroda: Paweł Dąbkowski, Hanna Ksepka
Wyróżnienie: Jadwiga Dziczek, Anna Kulas „Kurpiowszczyzna”, Ewa Łępicka
soliści śpiewacy - grupa dzieci i młodzieży:
I nagroda - Emilia Dzieżyk
II nagroda - Adam Szydlik
III nagroda: Kamil Mróz, Alicja Chojnacka z ZPiT „Kurpie Białe”
gawędziarze - dorośli:
I nagroda - Władysław Gwiazda
II nagroda - Michał Piotr Grzegorczyk
Wyróżnienie - Hanna Brodowska
gawędziarze - dzieci:
I nagroda - Alicja Drężek
III nagroda - Mateusz Dziczek
soliści instrumentaliści – grupa dorosłych:
I nagroda - Ryszard Maniurski
II nagroda - Jan Kania
III nagroda - Dariusz Jedwabnik
soliści instrumentaliści – grupa dzieci i młodzieży:
I nagroda - Radosław Ropiak
III nagroda: Adam Sadłowski, Dawid Sutkowski, Karol Sadłowski
wyróżnienie: Tomasz Geryk, Kacper Piórkowski, Paulina Żyra, Wiktoria Julia Zielińska, Natalia Zadroga
kapele - dorośli:
I nagroda: Kapela Grzesia, Kapela „Łysozianie”
II nagroda: Kapela Jana Kowalczyka, Kapela Jana Kani z Turośli
III nagroda - Kapela „Bałdygowie”
Wyróżnienie - Kapela Kurpiowska ROK
Nagroda specjalna im. Heleny i Bolesława Olbryś – Kapela „Miód na serce”
kapele - dzieci:
Wyróżnienie „Kurpiowskie smyczki” ROK-ŁTM
Pary taneczne - dorośli:
I nagroda Teresa Andrzejczyk i Mariusz Pliszka
II nagroda Zuzanna Lis i Henryk Dziczek