Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@
logo województwa podlaskiego

Dotacje na polne drogi

Główne zdjęcie
Artur Kosicki marszałek województwa podlaskiego, Mariusz Soliwoda wójt gminy Wizna i Marek Olbryś wicemarszałek województwa (fot. Małgorzata Sawicka / wrotapodlasia.pl)

Jedwabne, Śniadowo i Wizna znalazły się wśród gmin, które otrzymają dotacje z budżetu województwa na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Łączna kwota przyznanego dofinansowania dla 17 gmin z województwa podlaskiego wynosi niemal 1,7 mln zł. Trzy gminy z powiatu łomżyńskiego otrzymały łącznie blisko 200 tysięcy złotych, dzięki którym zmodernizowanych zostanie ok. 3 km dojazdówek.

wicemarszałek Marek Olbryś i Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego (fot. Małgorzata Sawicka / wrotapodlasia.pl)
wicemarszałek Marek Olbryś i Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego (fot. Małgorzata Sawicka / wrotapodlasia.pl)
(fot. Małgorzata Sawicka / wrotapodlasia.pl)
(fot. Małgorzata Sawicka / wrotapodlasia.pl)

W Urzędzie Marszałkowskim w poniedziałek marszałek Artur Kosicki wspólnie z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem i członkami zarządu Wiesława Burnos i Markiem Malinowski wręczyli burmistrzom i wójtom gmin – beneficjentom programu - symboliczne czeki na dofinansowanie ich inwestycji.
- W tym roku z budżetu województwa na modernizację i budowę dróg dojazdowych do gruntów rolniczych przekazujemy blisko 1 mln 700 tys. zł. Jako zarząd województwa zdajemy sobie sprawę, że pieniędzy na tego typu inwestycje wciąż jest mało, dlatego będziemy się starali to dofinansowanie sukcesywnie zwiększać – mówił marszałek Kosicki.
Marszałek województwa podkreślił, że rolnictwo, jako najważniejsza gałąź gospodarki naszego regionu jest priorytetem w pracach zarządu i sejmiku województwa.

Łącznie 17 gmin, które otrzymały wsparcie mają zmodernizować ponad 18 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Na terenie powiatu łomżyńskiego trzy gminy otrzymały wsparcie na modernizację ok. 3 km dróg. Gmina Wizna ma wyżwirować ok. 1,5 km tzw. Bronowskiego Gościńca. To polna droga prowadząca od Wizny do Bronowa, która wykorzystywana jest przez rolników.
- Na terenie naszej gminy jest 86 km dróg gminnych gruntowych i dojazdowych, ale jak byśmy co roku robili po 1,5 km to już byłoby dobrze – mówi Mariusz Soliwoda, wójt Wizny. - Wnioskowaliśmy o 100 tys. zł dotacji, otrzymaliśmy 70 tys. zł co jest znaczącym wsparcie, za co mamy wyżwirować odcinek Bronowskiego Gościńca od ul. Polnej w Wiźnie do mostku. Za chwilę będzie ogłaszać przetarg na zakup kruszywa i ruszamy z inwestycję – zapowiada wójt Wizny.
Zgodnie z wymaganiami Urzędu Marszałkowskiego inwestycja musi być zakończona i rozliczona do 31 października roku, w którym przyznano dotację.
Dotację na modernizację „dojazdówek” otrzymały także m.in. gmina Śniadowo – 50 tys. zł na modernizację ok. 1,1 km drogi we wsi Dębowo, oraz gmina Jedwabne - 78 tys. zł zł na drogę we wsi Kaimy.
- To około 50% kosztów drogi, którą chcemy zrobić – mówi Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego. - To tylko około 350 metrów drogi, ale chcemy ja dobrze zrobić, z odwodnieniem i wzmocnieniem podłoże, żeby przetrwała lata.
Burmistrz Jedwabnego podkreśla, że gdy nie dotacja z budżetu województwa gmina tej drogi sama by nie robiła. – My w gminie mam wiele potrzeb i priorytetem są drogi, które łączą poszczególne wioski, ale skoro pojawiła się możliwość pozyskania dofinansowania, to się pokusiliśmy. Muszę przyznać, że nasza gmina po raz pierwszy aplikowała o środki na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, udało się w przyszłości będzie starać się o to dofinansowanie – zapowiada burmistrz Jedwabnego.

Oto lista gmin, które otrzymały wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku na modernizacje „dojazdówek” w 2019 roku:
Dąbrowa Białostocka (obręb Łozowo, dł. drogi 530 m, dotacja: 39,2 tys. zł)
Jasionówka (obręb Milewskie i Łękobudy, dł. drogi 1,12 km, dotacja: 60 tys. zł)
Dobrzyniewo Duże (obręb Nowe Aleksandrowo, dł. drogi 982 m, 181 tys. zł)
Filipów (obręb Jemieliste i Stare Motule, dł. drogi 1,293 km, 148,5 tys. zł)
Nowe Piekuty (obręb Jabłoń – Dąbrowa, dł. drogi 1,3 km, 50 tys. zł)
Śniadowo (obręb Dębowo, dł. drogi 1,1 km, 50 tys. zł)
Jedwabne (obręb Kaimy, dł. drogi 350 m, 78 tys. zł)
Korycin (obręb Mielniki, dł. drogi 1,37 km, 63 tys. zł)
Tykocin (obręb Broniszewo i Stelmachowo, dł. drogi 1,613 km, 110,3 tys. zł)
Nowy Dwór (obręb Nowy Dwór, dł. drogi 1,27 km, 84 tys. zł)
Wysokie Mazowieckie (obręb Gołasze – Puszcza, dł. drogi 990 m, 90 tys. zł)
Rutki (obręb Grądy Woniecko, dł. drogi 1,4 km, 240 tys. zł)
Wizna (obręb Wizna, dł. drogi 1,515 km, 70 tys. zł)
Czyżew (obręb Krzeczkowo – Mianowskie, dł. drogi 550 m, 100 tys. zł)
Sokółka (obręb Pawełki, dł. drogi 1,43 km, 228 tys. zł)
Ciechanowiec (obręb Trzaski i Radziszewo Stare, dł. drogi 673 m, 66 tys. zł)
Radziłów (miejscowość Klimaszewnica, dł. drogi 640 m, 40 tys. zł)


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę