Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Magiczny teatr Macieja Pola

Iluzjonistyczny spektakl Macieja Pola zakończył trzeci dzień 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Słynny iluzjonista zaprezentował pełne spektrum swych popisowych sztuczek, a kilka z nich wykonał z udziałem ochotników z publiczności. – Często jeździmy w te strony i publiczność tutaj jest taka chłonna, bardzo szczera – mówi Maciej Pol. – Nie chce oceniać, chce coś przeżyć, ma też pewną wrażliwość, co jest bardzo ważne! Wcześniej artysta poprowadził warsztaty iluzjonistyczne dla dzieci, a jego występ poprzedziła orientalna niespodzianka.

Festiwal teatralny może być czymś więcej niż tylko maratonem spektakli i przedstawień. I taka jest też „Walizka”, podczas której można pójść na wystawę, bawić się na koncercie czy pokazie iluzjonisty. Występ Jakuba Walkowiaka w roku 2016 potwierdził, że mieszkańcy Łomży są spragnieni w ramach festiwalu również i takiej rozrywki, stąd zaproszenie Macieja Pola, nie bez powodu zwanego polskim Davidem Copperfieldem. Ostatnio gościł on w Łomży przed niespełna dwoma laty, będąc jedną z gwiazd wielkiego koncertu w ramach trasy „Lata z Radiem”. Tamten występ miał jednak niezaprzeczalny minus, odbywał się bowiem jeszcze za dnia i w pełnym słońcu, ale w piątkowy wieczór na Starym Rynku można było pokusić się o zupełnie inny show, wzbogacony grą świateł i innymi atrakcjami. – Wykorzystaliśmy tu z dyrekcją festiwalu, że możemy zagrać później – mówi Maciej Pol. – Zaczęliśmy więc dopiero, kiedy zaczynało się już zmierzchać i mogliśmy stworzyć na scenie klimat, którego nie ma w plenerze w pełnym słońcu. 

Zanim jednak Maciej Pol i jego asystentka Izabela Ogrodnik Pol pojawili się na scenie odbył się występ-niespodzianka, taneczny pokaz jednego z aktorów chińskiego Guangxi Puppetry Theatre, który przed południem zaprezentował w konkursie spektakl „Obrazki z Chin”. Wtedy też zaczęły się warsztaty iluzjonistyczne dla najmłodszych, prowadzone rzecz jasna przez Macieja Pola. 

– Lubię się dzielić tym co umiem robić – mówi Maciej Pol. – Sztuki magiczne są bardzo fajne, bo często pomagały mi nawiązywać nowe kontakty, bo umiałem zrobić coś, czego ktoś inny nie potrafił. Dlatego uważam, że warto umieć taką magiczną sztuczkę zrobić, a dzieciaki się tu dzisiaj uczyły chętnie, pojawiły się też na wieczornym występie.

Najmłodszych widzów wśród licznej publiczności faktycznie nie brakowało. Maciej Pol nie narzekał też na brak chętnych do udziału w kolejnych sztuczkach, stąd dłuższe czy krótsze pobyty na scenie pani Grażyny, Oliviera, Hani i pana Roberta, zawsze jednak kwitowane gromkimi brawami. Teleportacja, np. triki ze znikającym królikiem czy z kartami, przecinanie asystentki na pół i rozsuwanie obu części czy finałowa sztuczka z padającym śniegiem też zachwyciły widzów, a i sami artyści nie kryli satysfakcji z faktu, że mogli wystąpić na łomżyńskim festiwalu. 

– Bardzo się cieszę, że mogliśmy wziąć udział w takim festiwalu jak „Walizka” – podsumowuje Maciej Pol. – Nie jest to łatwe przedsięwzięcie, szczególnie kiedy nie organizuje się go w jakiejś wielkiej aglomeracji, bo tam pewnie łatwiej jest znaleźć pieniądze czy sponsorów. Tutaj pan dyrektor Antoniuk naprawdę bardzo się starał i my też potraktowaliśmy udział w tym festiwalu tak, żeby nam wszystkim się to udało i żeby ten spektakl się tutaj odbył. Bardzo się cieszę, kiedy takie inicjatywy są podejmowane i Łomża jako miasto powinno się cieszyć, że ma taki festiwal, taki teatr i jego dyrekcję, która chce szukać i nie ogranicza swojej działalności tylko do tego co musi robić.

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę