Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Recytatorski sukces łomżynianki

Gabriela Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży im. Księcia Mazowieckiego Janusza I zwyciężyła w XVI konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. Utalentowana podopieczna Wiesławy Domalewskiej pokonała 15. rywali z Polski, Białorusi i Litwy. – Nie spodziewałam się pierwszego miejsca – mówi Gabriela Kowalczyk. – Z doborem repertuaru pomogła mi pani Wiesława i bardzo się cieszę z tego sukcesu! Drugim miejscem podzielili się Dymitr Sieliło, Emilia Mozołowska i Irena Kołosza z Grodna, jury przyznało też pięć innych nagród i wyróżnień.

Organizowany przez Stowarzyszenie Kultury i Oświaty „Logos” Witolda Długozimy, Klub Wojskowy oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska Odział w Łomży konkurs „Miejsce na wiersz” ma za główne zadanie popularyzację ojczystej poezji w kraju i wśród Polonii, szczególnie tej zamieszkałej na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Na tegoroczną edycję dotarli młodzi rodacy wraz z opiekunami z dwóch pierwszych państw. Nie zabrało też reprezentantów łomżyńskich szkół podstawowych numer 5, 7 i 9, bursy szkolnej nr 3 (pochodząca z Białorusi Milena Kuźma, uczennica I LO, startująca już wcześniej w konkursie) oraz Teatrzyku Żywego Słowa „Logos” Witolda Długozimy. Jurorki Małgorzata Sawicka, Elżbieta Ziółkowska i Joanna Klama miały więc kogo oceniać, a i konkursowy repertuar był bardzo urozmaicony. Polonia postawiła na klasykę (Mickiewicz, Szymborska), ale też mniej oczywiste utwory (Kaczmarski, Waligórski), dopełniając je licznymi wierszami poetów lokalnych. Uczniowie łomżyńskich szkół też chętnie sięgali do klasyki (Miłosz, Herbert), ale też lokalnych poetów jak Choromański, Gała czy Kulka. 
W tej wyrównanej stawce Gabriela Kowalczyk, niedawno nagrodzona III miejscem podczas VI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Znam ziemię łomżyńską”, okazała się bezkonkurencyjna, wykonując „Canis lupus” Leonardy Szubzdy oraz „Teorię względności” Mariana Hemara. 
Drugie miejsce ex aequo zajęło troje recytatorów, uczniów Polskiej Szkoły Społecznej im. Stefana Batorego w Grodnie na Białorusi: Dymitr Sieliło, Emilia Mozołowska i Irena Kołosza, ale jak podkreślały jurorki Dymitrowi do miejsca pierwszego zabrakło naprawdę niewiele. Emilia Mozołowska zdobyła też nagrodę MBP za dobór repertuaru, z trzeciego miejsca cieszyła się Amelia Andrychowska z łomżyńskiej szkoły nr 7, zaś wyróżnienia otrzymali: Beata Możejko (Porzecze na Białorusi), Paweł Koziej (SP 9) oraz Diana Łukoić (Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie koło Wilna). Sponsorami nagród byli: poseł Bernadeta Krynicka, Narodowe Centrum Kultury, Urząd  Marszałkowski Województwa Podlaskiego, prezydent Łomży, przewodniczący Rady Miejskiej Łomży, starosta łomżyński, MPEC Łomża, PEPEES Łomża, rektor WSA w Łomży, Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka”, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, Wiesław Grzymała, burmistrzowie Nowogrodu i Jedwabnego oraz wójt gminy Śniadowo.
– Wspieranie wszelkiej aktywności kulturalnej i oświatowej na Wschodzie jest naszym statutowym obowiązkiem – podkreśla Emilian Kudyba, członek zarządu łomżyńskiego oddziału Wspólnoty Polskiej. – I ten konkurs „Miejsce na wiersz” wpisuje się w te nasze zadania, a ponieważ poezja jest jedną z najstarszych form ekspresji artystycznej, takim malowaniem słowem, staramy się zachęcać młodzież z kresów do pielęgnowania ojczystej mowy i do promowania polskiej poezji. 
– Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu, że jest w naszym konkursie coraz więcej kresowiaków – podsumowuje inicjator konkursu Witold Długozima. – To jest coś wspaniałego, tym bardziej, że byłem zaskoczony ich przepiękną polszczyzną – czuje się w nich tę polskość, którą pielęgnują, chociaż nie jest to łatwe. Poza tym ogromnie kochają poezję autorów ze swojego regionu, to jest piękne i bardzo im za to dziękuję. Mieliśmy dziś 16. edycję konkursu i pani Sławka Cieślik ze Wspólnoty Polskiej powiedziała, że do tych 18 lat muszę wytrzymać, tak więc te dwie kolejne edycje odbędą się na pewno – wola Boska! – zapowiada niestrudzony propagator poezji. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę