Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Żar leje się z nieba

W środę o godzinie 14. w Łomży, według pomiarów Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, temperatura powietrza osiągnęła 32°C. Tymczasem synoptycy po raz kolejny przedłużyli okres obowiązywania ostrzeżenia przed upałami drugiego stopnia. Te będą utrzymywały się u nas co najmniej do piątkowego wieczoru.

Zgodnie z najnowszym ostrzeniem w  Łomży i na obszarze okolicznych powiatów temperatura maksymalna w środę i w czwartek ma wynosić od 30°C do 33°C, a piątek od 28°C do 31°C. 
Także prognozy na weekend wskazują, że temperatura może dochodzić, albo i przekraczać 30°C. 

Specjaliści zalecają unikania słońca. Najlepiej między godz. 11. a 16. nie ruszać się z domu, gdzie można schować się np. w chłodniejszej piwnicy. Jeśli ktoś musi wyjść na zewnątrz powinien starać się chować przed bezpośrednimi promieniami piekącego słońca np. w cieniach wysokich drzew. Zalecane jest noszenie kapeluszy i chustek na głowie, chociaż lepsze byłyby parasolki, rzucające więcej cienia i umożliwiające ruch powietrza nad głową. Konieczne jest też picie dużych ilości wody oraz jedzenie warzyw i owoców. Lekarze odradzają napoje gazowane, pełne cukru, barwników i konserwantów. 

Picie wody w upały szczególnie ważne jest w przypadku seniorów i dzieci. Nestorzy mają zaburzenia poczucia pragnienia, piją łyczkami i łyżeczkami, co grozi odwodnieniem organizmu. Zdaniem lekarzy powinni mieć stale butelkę z wodą mineralną, aby kontrolować faktyczną ilość wypitej wody – minimum 2 litry do 2 i pół dziennie. Z kolei dzieci mogą nie poprosić o wodę, trzeba więc o ich pragnieniu niewyrażonym pamiętać. 

Specjaliści przestrzegają także przed szukaniem ochłody w wodach – rzekach, stawach czy jeziorach. Wejście do nich z rozgrzanym na słońcu ciałem spowoduje szok termiczny, który może zakończyć się śmiercią. Do wody trzeba wchodzić stopniowo: najpierw po kostki i kolana, polewamy wodą klatkę piersiową i ramiona, obmywamy twarz i zażywamy kąpieli. Ważne jest także, aby kąpać się w miejscach bezpiecznych i do tego wyznaczonych. Niestety w Łomży takich nie ma i zgodnie z decyzjami władz miasta w te wakacje nad Narwią takich nie będzie.   


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę