Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Opłata za śmieci w Śniadowie znowu wzrośnie

Radni Gminy Śniadowo uchwalili zmianę metody ustalenia opłaty za gospodarowanie i zatwierdzili nowy, wyższy cennik tych usług. W największym stopniu opłaty wzrastają dla osób mieszkających samotnie. To – jak przekonywał wójt gminy Rafał Pstrągowski – konsekwencje wzrostu od 1 marca opłat za przyjęcie śmieci na bramie wysypiska w Czartorii, którym zarządza miejska spółka śmieciowa ZGO.

Do tej pory w Śniadowie opłata za śmieci wylicza jest jako iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz przyjętej przez Radę Gminy stawki opłaty jednostkowej. Ta, w przypadku śmieci niesegregowanych po podwyżce z grudnia, wynosi teraz 27 zł miesięcznie od 1 mieszkańca, a w przypadku segregacji śmieci 16 zł miesięcznie od 1 mieszkańca. Niestety po podwyżce od 1 marca opłat za przyjęcie śmieci na bramie zakładu w Czartorii, wychodzi, że to za mało. 
- Jest to ciężka decyzja, ale jesteśmy zobligowani do zapewnienie realizacji tego zadania i zapewnienia dochodów na pokrycie kosztów – mówił wójt Rafał Pstrągowski podkreślając, że przedstawiany projekt uchwały dotyczący podwyżek poprzedziła burzliwa i wielogodzinna dyskusja radnych gminy na posiedzeniu komisji. Podczas sesji, na której głosowano podwyżkę, takiej burzliwej atmosfery już nie było. Za podwyżką zagłosowało 13 radnych, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.  

Od 1 lipca w gminie Śniadowo opłata, w przypadku segregacji śmieci, będzie wnoszona od gospodarstwa przy czym radni wprowadzili rozróżnienie na kilka grup w zależności od liczby mieszkańców. Najbardziej podwyżkę opłat odczują gospodarstwa jednoosobowe. W ich przypadku cena za śmieci wyniesie 24 zł miesięcznie, czyli o 50 % więcej niż dotychczas.
Od gospodarstwa domowego 2-3 osobowego opłata miesięczna będzie wynosić 48 zł miesięcznie, co oznacza że dla rodzin 3-osobowych pozostanie na tym samym poziomie co dotychczas.  
Gospodarstwa w których mieszkaj 4 lub 5 osób za śmieci będą płacić po 86 zł miesięcznie, a jeszcze większe po 94 zł.
Wójt gminy Rafał Pstrągowski tłumacząc największą podwyżkę dla gospodarstw najmniejszych, tym, że koszty dojazdu śmieciarki do gospodarstwa są  stałe niezależnie od tego ile śmieci ona z niego zabierze.  Mówił także, że z analiz wynika, ze wraz ze wzrostem liczby osób w gospodarstwie maje ilość śmieci przypadających na jednego mieszkańca. 

Jeśli mieszkańcy gminy Śniadowo nie będą chcieli segregować śmieci opłata będzie wnoszona od osoby w wysokości 40 złotych miesięcznie.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę