Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Uczą się jak kierować ruchem pielgrzymek

Około 30 porządkowych, pierwsza grupa z tych, którzy będą kierować ruchem podczas tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę przechodzi przeszkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łomży. Uczą się jak kierować ruchem, aby nikomu z pątników nic złego się nie stało podczas dwutygodniowego przemarszu drogami publicznymi. - Ruch się odbywa jednocześnie idzie kolumna i jadą samochody, także ciężarowe. Na szczęście do tej pory nie było jakichś trudnych zdarzeń. Dziękujemy Bogu, ale też ludzie muszą być odpowiednio przygotowani – mówi biskup łomżyński Janusz Stepnowski, podkreślając, że przeszkolenie i stosowny certyfikat dla porządkowych to także wymóg prawny.

Szkolenie dla porządkowych pielgrzymek w WORD Łomża organizowane jest do kilku lat. Dyrektor Ośrodka Mirosław Oliferuk podkreśla, że ośrodek robi to całkowicie bezpłatnie.  
- To nasz wkład w bezpieczeństwo na drodze – mówił dyrektor Oliferuk wskazując, że wymóg szkolenia w zakresie kierowania ruchem dotyczy porządkowych pielgrzymek, ale także procesji czy konduktów żałobnych, które wychodzą na drogi publiczne.
Rokrocznie od pięciu lat w łomżyńskim WORD takie przeszkolenia przechodzi około stu osób, które później zabezpieczają przemarsze pielgrzymek na Jasną Gorę i do Hodyszewa. 
Ksiądz Grzegorz Kosiorek, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę wręczył m.in.  dyrektorowi WORD i kilku pracownikom, ale także prowadzącym szkolenia policjantom, wicemarszałkowi Markowi Olbrysiowi i biskupowi Januszowi Stepnowskiemu dyplomy „przyjaciela pielgrzymki”.

Na pijanych kierowców
Przy okazji szkolenia odbyła się uroczystość przekazania zakupionych przez WORD Łomża Alko-Sensor i czterech Alkomatów ProMiler do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu,  na wyposażenie policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży.  
- Ten sprzęt posłuż przy eliminacji z ruchu tych, którzy pozwolą sobie wsiąść za kierownice po alkoholu. Jest to wymierne wsparcie dla nas, funkcjonariuszy ruchu drogowego – mówił naczelnik łomżyńskiej „drogówki” Sławomir Lasek, zwracając uwagę, że niestety, ale ciągle po naszych drogach jeżdżą także pijani kierowcy, którzy stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.  
Aparaturę o wartości około 10 tysięcy złotych zakupiono ze środków własnych WORD w Łomży, przeznaczonych na cele BRD w roku 2019.
- Każdy WORD w województwie podlaskim ma wyodrębniony swój fundusz bezpieczeństwa ruchu drogowego, a wszystkie trzy WORD-y tworzą jeszcze jeden wspólny wojewódzki  fundusz przy Marszałku – mówi Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego, odpowiedzialny m.in. za funkcjonowanie WORD-ów. - W tym roku to jest około 200 tys. zł. Staramy się te środki przeznaczać na podnoszenie bezpieczeństwa ruchu. To np. sale szkoleniowe i imprezy w szkołach, miasteczka ruchu drogowego, ale także wyposażenia pieszych w kamizelki, czy jakieś elementy odblaskowe. Szczególnie ważne jest to  zwłaszcza na wsi, gdzie piesi często po zmroku muszą pokonywać długie odległości wzdłuż dróg – dodawał wicemarszałek Olbryś.. 

Prawie jak zabawa
Podczas szkolenie uczestnicy i zaproszeni goście mogli spróbować pokonać pieszo slalom w tzw. autogoglach, sengoglach, narkogoglach czyli urządzeniach imitujących stan człowieka po spożyciu alkoholu, przy dużym zmęczeniu oraz pod wpływem narkotyków i innych środków odurzających. 
- To działanie prewencyjne. Dzięki alkogoglom można na trzeźwo zobaczyć, na ile pijana osoba może kierować swoim zachowaniem. Myślę, że część osób, które korzystały z takich alkogogli, powstrzyma się jednak przed zajęciem miejsca za kierownica samochodu po alkoholu – ocenia naczelnik łomżyńskiej drogówki Sławomir Lasek. 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Ks. Grzegorz Kosiorek, kierownik pielgrzymki i Maciej Borysewicz
Foto: Piotr Pietrzak instruuje jak kierować ruchem
Foto: Marek Olbryś (wicemarszałek województwa podlaskiego), bp Janusz Stepnowski (ordynariusz łomżyński), Mirosław Oliferuk (dyrektor WORDu), Bogusław Bazydło (wicedyrektor WORDu) i Sławomir Lasek (naczelnik
Foto: Bp Janusz Stepnowski i Sławomir Lasek
Foto: Mirosław Oliferuk, Marek Olbryś, bp Janusz Stepnowski i Sławomir Lasek
Foto: Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego
Foto: Sławomir Lasek, Marek Olbryś i Piotr Pietrzak
Foto: Bp Janusz Stepnowski, Marek Olbryś i Sławomir Lasek
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Mirosław Oliferuk, bp Janusz Stepnowski i Marek Olbryś
Foto: Marek Olbryś
Foto:
Foto: Ks. Grzegorz Kosiorek i Maciej Borysewicz
Foto: Ks. Grzegorz Kosiorek
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę