Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Walizka pełna teatralnych wydarzeń

Główne zdjęcie
Jarosław Antoniuk - dyrektor festiwalu i Mariusz Chrzanowski - prezydent Łomży

13 przedstawień konkursowych w wykonaniu 10 teatrów z całego świata, w tym z Chin i z Nowej Zelandii. Wielkie spektakle plenerowe Teatru KTO z Krakowa i Teatru Ósmego Dnia z Poznania na Starym Rynku. Występ iluzjonisty Macieja Pola, polskiego Davida Copperfielda, który poprowadzi też warsztaty iluzjonistyczne – to tylko niektóre z atrakcji rozpoczynającego się w przyszłą środę 32 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. – Chcemy stworzyć bardzo dobry festiwal, na przyzwoitym poziomie artystycznym, który jest znany nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami – mówi dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk, zapraszając mieszkańców Łomży na cztery dni teatralnych atrakcji.

Tegoroczna Walizka rozpocznie się za tydzień, w środę 12. czerwca i potrwa cztery dni, będąc nie tylko największą imprezą kulturalną w Łomży, ale też doskonałą promocją miasta w kraju i na świecie. Tym razem Łomżę odwiedzą artyści z Chin, Hiszpanii, Niemiec, Nowej Zelandii, Rosji, Serbii, Słowenii, Słowacji i Włoch. W konkursie wezmą też udział cztery teatry z Polski, a 13. pretendentów do nagród wybrano spośród 130 zgłoszeń. Łączna pula nagród wynosi 15 tys. złotych, czyli o trzy tysiące więcej niż w latach wcześniejszych. 
– Bardzo się cieszę, że w zasadzie po raz pierwszy w konkursie mamy teatr z dalekich Chin, wystąpi też teatr z Nowej Zelandii oraz z kilku krajów europejskich, będzie to więc geograficznie i kulturowo bardzo różne – mówi dyr. Antoniuk. – Są to teatry mówiące bardzo współczesnym językiem, a nawet jeśli jest tam jakaś klasyka, jak „Dziewczynka z zapałkami” Andersena, to jest zupełnie inaczej opowiedziana, w sposób bardziej przystępny i interaktywny.
Na scenie offowej zaprezentują się doskonale znane łomżyńskiej publiczności krakowski Teatr KTO i poznański Teatr Ósmego Dnia, wystąpi też iluzjonista Maciej Pol, pokazujący już w Łomży swe sztuczki podczas koncertu „Lata z Radiem” w 2017 roku. 
– Widowiska uliczne w tym roku pod względem artystycznym i inscenizacyjnym będą na bogato – zapowiada Jarosław Antoniuk. – Teatr KTO z Krakowa przywozi swój sztandarowy spektakl „Zapach czasu”, który nie był grany przez wiele lat. Teatr Ósmego Dnia z Poznania pokaże jeden z nowszych spektakli „Summit 2.0”. Mieszkańcy lubią też czasem zobaczyć coś innego, dlatego proponujemy występ iluzjonisty Macieja Pola, polskiego Davida Copperfielda, który myślę, że wieczorem stworzy w naszym mieście jakąś niesamowitą aurę, że my będziemy lewitowali i te kamieniczki też będą lewitować, co ożywi miasto i będzie się podobało.
Zaplanowano też pozakonkursowy pokaz spektaklu „Zaczarowany jeleń” łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora oraz wystawę scenografii „Lalki patrzą na nas” w Galerii Pod Arkadami.
– Nie wiem czy jest jakiś inny festiwal na świecie, gdzie osadzeni z zakładu karnego też wspomagają organizatorów – podkreśla dyr. Antoniuk, zauważając, że festiwal integruje różne środowiska i jest to wielka siła, która skład się na końcowy sukces artystyczny i organizacyjny imprezy. W tym roku przyczynią się do tego liczni patroni, sponsorzy i partnerzy. To dzięki nim budżet tegorocznej Walizki wynosi około 300 tys. złotych, na który składają się przede wszystkim grant w wysokości 156 tys. złotych od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 50 tys. złotych od Urzędu Marszałkowskiego oraz 30 tys. złotych od miasta Łomża.
– Festiwal Walizka to wydarzenie, na które czeka się cały rok, które jest naszą marką i dzięki któremu miasto Łomża promuje się na mapie kulturalnej naszego kraju – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Dla mnie ten festiwal jest czymś szczególnym; utożsamiam się z tym festiwalem, przez ostatnie lata uczestniczyłem w wielu spektaklach, bo jest to wydarzenie niespotykane, na miarę wydarzeń odbywających się w naszym mieście, gdyż do Łomży przyjeżdżają teatry z całego świata. 

Wojciech Chamryk

Foto: Jarosław Antoniuk - dyrektor festiwalu i Mariusz Chrzanowski - prezydent Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę