Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Południowej obwodnicy Zambrowa szybko nie będzie

Główne zdjęcie
Zbudowany w 2012 roku zjazd na ciągle jeszcze planowaną południowo-wschodnią obwodnicę Zambrowa

W 2012 roku oddano do użytku obwodnicę Zambrowa w ciągu drogi ekspresowej S8 Warszawa Białystok. Wraz z tą obwodnicą projektowana była, a w części także została wykonana, obwodnica miasta wzdłuż drogi krajowej nr 63 z połączeniem jej z drogą nr 66. Niestety wówczas zaniechano jej realizacji na południowo-wschodnim odcinku. Teraz Rafał Weber, wiceminister infrastruktury zapewnia, że „realizacja zadania inwestycyjnego o powyższym zakresie rzeczowym jest rozważana jako jedno z zadań priorytetowych do zrealizowania w ramach nowej perspektywy finansowej UE.”

Zapewnienie wiceministra Webera padło w odpowiedzi na interpelację jaką w tej sprawie wniósł poseł Lech Kołakowski. 
- Od wielu lat nierozwiązany i dokuczliwy dla mieszkańców Zambrowa oraz przedsiębiorców pozostaje natomiast ruch samochodów także ciężarowych jadących przez północ-południe miasta tranzytem drogami krajowymi nr 63 i 66. Potok pojazdów jest realizowany w dalszym ciągu przez środek miasta – ulicami o parametrach niedostosowanych do ruchu tranzytowego, powodując komplikacje w komunikacji i utrudniając życie mieszkańcom oraz przedsiębiorcom – argumentował poseł przypominając, że dziś samochody ciężarowe jadące DK 63 muszą przejechać przez Zambrów drogę o długości 5 km, a „realizację inwestycji związanej z budową południowo-wschodniej obwodnicy Zambrowa przerwano zaledwie na 3,5 km przed jej końcem”. - To jest właśnie ten odcinek, który trzeba wybudować, aby spiąć te obie drogi krajowe ze zbudowanym już w 2012 roku fragmentem tej obwodnicy na odcinku Nagórki – Jabłoń - ul. Ostrowska i bezkolizyjnym wpięciem ich do ekspresowej drogi S8 Białystok-Warszawa.

Niestety budowy obwodnicy Zambrowa w ciągu drogi krajowej nr 63 nie ma w zaktualizowanym „Programie budowy dróg krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.)”, a z odpowiedzi wiceministra infrastruktury Rafał Weber wynika, że do tego dokumentu nie będzie wprowadzana. 
- Kwestie związane z przygotowaniem i realizacją zadania polegającego na budowie południowo – wschodniej obwodnicy Zambrowa będą mogły być przedmiotem prac nad kolejnym programem wieloletnim z zakresu transportu drogowego, realizowanym z wykorzystaniem funduszy z kolejnej perspektywy finansowej UE – napisał wiceminister zapewniając, „że realizacja zadania inwestycyjnego o powyższym zakresie rzeczowym jest rozważana jako jedno z zadań priorytetowych do zrealizowania w ramach nowej perspektywy finansowej UE.”

Wiceminister Weber poinformował posła Lecha Kołakowskiego, że o podejmowanych działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu na istniejącej sieci dróg krajowych w rejonie Zambrowa. Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji inwestycje związane z przebudową i rozbudową odcinków drogi krajowej nr 63 biegnących zarówno w kierunku północnym jaki i południowym od miasta Zambrów. W połowie tego roku mają rozpocząć się prace budowlane na odcinku Wygoda - Zambrów o dł. 7,7 km. 
Poszukiwany jest także wykonawca prac przebudowy drogi na odc. Grochy-Pogorzele - Przeździecko-Mroczki o długości 4,3 km. - Do chwili obecnej nie udało się jednak pozytywnie rozstrzygnąć ogłaszanych kilkukrotnie postępowań przetargowych, ponieważ złożone oferty znacznie przekraczały zabezpieczone środki finansowe – napisał wiceminister Rafał Weber. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę