Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Malowanie kostki brukowej - czy warto?

Kostka brukowa jest niezwykle uniwersalnym podłożem, które świetnie się sprawdza zarówno w przestrzeniach przemysłowych takich jak place, magazyny czy drogi wewnętrzne, jak i tych prywatnych takich jak tarasy, chodniki na ogrodzie, podjazd przed domem.

Zależnie od przeznaczenia kostka brukowa może mieć różny kolor, grubość oraz kształt. Nas w tym artykule interesuje głównie kwestia koloru, a raczej nadawania kostce określonej barwy podczas malowania.

Dlaczego warto malować kostkę brukową?

Malowanie kostki brukowej niesie ze sobą szereg korzyści dotyczących nie tylko walorów estetycznych, ale i trwałości samej kostki. Podstawową korzyścią jest oczywiście odnowienie koloru wyblakłej kostki lub nadanie jej nowego koloru. W końcu, kto nie chce, aby obejście jego domu dobrze się prezentowało?

Na tarasie nietrudno o poplamienie kostki tłuszczami zwierzęcymi lub alkoholem podczas letnich wieczornych imprez i grillowania. Takie plamy są niezwykle trudne do usunięcia ze względu na chłonność betonowej powierzchni. Sprzymierzeńcem w usuwaniu takich plam jest pomalowanie kostki dobrej jakości farbą, która ma również właściwości impregnujące. Pomalowana kostka ma powłokę, przez którą substancje nie wnikną w strukturę betonu, dzięki czemu usunięcie nawet trudnych plam nie będzie stanowiło problemu.

Głównymi zaletami malowania kostki brukowej, są:

  • możliwość nadania kostce niestandardowego koloru,

  • możliwość odrestaurowania starego koloru kostki,

  • nadanie kostce ochrony przed wilgocią,

  • utworzenie łatwo zmywalnej powierzchni,

  • zabezpieczenie przed porastaniem,

  • ochrona przed wykwitami wapiennymi.

Czym malować kostkę brukową?

Kostka brukowa może wydawać się niezbyt wdzięcznym podłożem do malowania ponieważ zwykłe farby nie mają szans, aby dobrze ją pokryć i utrzymać się na niej przed długi czas. Problemem przy marketowych farbach jest słaba przyczepność, wysoki stopień ścieralności i szybkie wytracanie pigmentu.

Aby pomalowanie kostki dało odpowiedni efekt, który utrzyma się przez kilka lat, konieczne jest użycie dedykowanej farby do kostki brukowej. Taka farba posiada nie tylko pigment nadający kolor, ale również właściwości impregnujące, które chronią kostkę przed czynnikami atmosferycznymi oraz zapobiegają blaknięciu poprzez odbijanie promieni UV. Warto kupować farby od firm, które specjalizują się w tego typu produktach, ponieważ mamy wtedy większą pewność wysokiej jakości.

Tomasz Malewski

BEKERFARB

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę