Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Posłowie chcą monitorować budowę kolei przez Łomżę

Główne zdjęcie
Planowana linia kolejowa przez Łomżę

W Sejmie został powołany Parlamentarny Zespół ds. Budowy Kolei Warszawsko-Mazurskiej przez Łomżę. Na jego czele stanął poseł Lech Kołakowski z PiS, w wiceprzewodniczącymi zostali posłowie tej partii z Ostrołęki i Pisza. „Celem powołania Zespołu jest monitorowanie i wspieranie budowy wyżej określonego połączenia kolejowego” - czytamy w regulaminie zespołu.

Parlamentarny Zespół ds. Budowy Kolei Warszawsko-Mazurskiej przez Łomżę
Parlamentarny Zespół ds. Budowy Kolei Warszawsko-Mazurskiej przez Łomżę

Regulamin Sejmu daje posłom możliwość tworzenia zespołów parlamentarnych. Mogą mogą one  zajmować się różnymi sprawami. Formalnie zarejestrowanych jest blisko 220 takich zespołów. Wśród nich są np. Podlaski Zespół Parlamentarny, czy Parlamentarny Zespół ds. budowy obwodnicy Łomży i Drogi Ekspresowej S61 - Via Baltica. Pierwszy powstała w listopadzie 2015 roku, czyli zaraz po wyborach, drugi w lutym 2016 roku. Co ciekawe pierwszy miał do tej pory dwa posiedzenia, drugi trzy w ciągu dwóch pierwszych miesięcy od powołania, a później... już żadnego. 

Teraz do grona tych zespołów dołączył Parlamentarny Zespół ds. Budowy Kolei w ramach Siatki Połączeń z Centralnym Portem Komunikacyjnym Warszawa – Ostrołęka – Łomża – Kolno – Pisz – Orzysz -Giżycko, tzw. Kolei Warszawsko-Mazurskiej przez Łomżę. W jego skład wchodzi czterech posłów PiS: Lech Antoni Kołakowski z Łomży,  Arkadiusz Czartoryski z Ostrołęki, Jerzy Małecki z Pisza i Robert Kołakowski z Ciechanowa. Łomżyński poseł został przewodniczącym, a ostrołęcki i piski wiceprzewodniczącymi. 
„Celem powołania Zespołu jest monitorowanie i wspieranie budowy wyżej określonego połączenia kolejowego” - czytamy w regulaminie zespołu. Zgodnie z nim do zadań zespołu należy w szczególności:
1) stworzenie możliwości szybkiej komunikacji z Mazur i Łomży do Warszawy i CPK oraz włączenie tej linii w system komunikacyjny krajowych połączeń kolejowych,
2) wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej województw „ściany wschodniej”,
3) likwidacja „białych plam” na mapie połączeń kolejowych w Polsce,
4) promocja regionu, wspieranie rozwoju gospodarczego, turystyki i kultury Kurpi, Ziemi Łomżyńskiej i Mazur. 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę