Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Honorowy obywatel Ziemi Łomżyńskiej to brzmi dumnie

Główne zdjęcie
Prof. dr hab. Henryk Chyliński

- Honorowy obywatel Ziemi Łomżyńskiej to brzmi dumnie. Ja jestem dumny z tego tytułu i będę dumny – mówił 83-letni prof. dr hab. Henryk Chyliński. Wraz ze starostą bawarskiego powiatu Dingolfing-Landau otrzymał honorowe obywatelstwo nadane przez Radę Powiatu Łomżyńskiego z okazji jubileuszu 20-lecia odtworzenia Powiatu Łomżyńskiego i jego partnerstwa z niemieckim Dingolfing-Landau. Z tej okazji były także medale nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Były także medale i róże w podzięce za budowanie i wspieranie lokalnej wspólnoty samorządowej.

- 20 lat w życiu człowieka i samorządu to dużo. Jestem przekonany, że te 20 lat to jest dobrze wykorzystany czas – mówił Lech Szabłowski, starosta łomżyński, z samorządem powiatowym związany jest od początku jego istnienia. Przypominał, że Powiat Łomżyński należy do najbiedniejszych powiatów w Polsce, ale zawsze był wysoko w rankingach pozyskiwania środków zewnętrznych i jednym z powiatów wydających najmniej na administrację. Podkreślał, że zmiany, które zaszły w przeciągu 20 lat, nie byłyby możliwe, gdyby nie środki pomocowe krajowe i zewnętrzne jakie przez ten czas udało się pozyskać na realizację szeregu przedsięwzięć.
- W biegu sztafetowym o sukcesie drużyny decyduje wysiłek poszczególnych zawodników, ich umiejętności, sprawność, ale także zgranie całego zespołu i wola współpracy. Podobnie jest w pracy samorządu – mówił starosta Szabłowski. - Aby Powiat Łomżyński mógł się rozwijać samorządowcy kolejnych kadencji, podejmując przekazane przez poprzedników zadania dokładają własną cegiełkę do samorządowego gmachu. Przez te pięć kadencji staraliśmy się być nade wszystko dobrymi gospodarzami, realizować sumiennie powierzone zadania, by zaspokoić społeczne oczekiwania i potrzeby. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko się udało, że rzeczywistość czasami nas przerosła, spotykaliśmy się z wieloma ograniczeniami - chociażby finansowymi. Przed nami wciąż nowe wyzwania np. dotyczące ochrony środowiska, ale mamy też uzasadnione powody do zadowolenie, dumy i satysfakcji zarówno z małych i większych sukcesów – dodawał.

Podczas uroczystego jubileuszu Prezydent  RP Andrzej Duda odznaczył za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązku wynikających z pracy zawodowej złotymi medalami za długoletnią służbę starostę Lecha Szabłowskiego, ale także Elżbietę Gosk i Dariusza Wąsowskiego, a brązowymi medalami Edytę Zawojską i Macieja Karwowskiego. W imieniu Prezydenta odznaczenia uhonorowanych dokonała wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Także władze samorządowe Powiatu Łomżyńskiego uhonorowały statuetkami przyjaciół, sprzymierzeńców samorządu w tym wszystkich poprzednich starostów, wicestarostów oraz  radnych powiatowych.  

Szczególnym wyróżnieniem było nadanie aktów honorowego obywatelstwa powiatu. Pierwszy tytuł otrzymał Heinrich Trapp, starosta bawarskiego powiatu Dingolfing-Landau, z którym Powiat Łomżyński współpracuje od 29 maja 1999 roku. 
Drugi tytuł trafił do 83-letniego profesora Henryka Chylińskiego, artysty grafika Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Urodził się we wsi Mrówki koło Wizny i jest jednym z najwyżej cenionych polskich grafików projektowych, twórcą znaków firmowych wielu renomowanych firm i instytucji w Polsce i za granicą. To m.in. Godło Promocyjne „Teraz Polska”, logo PKN Orlen, czy Polskiego Radia.
- Jestem szalenie zadowolony z tego tytułu, który mnie tutaj nadano. Jest to jak gdyby zakończenie mojego obywatelstwa, które miałem prawdopodobnie - chociaż dzieci nikt nie traktuje poważnie - od pierwszego roku życia do 14 roku życia. Potem gdzieś się zwinąłem i pojechałem sobie w świat. Teraz mam okazję cieszyć się, a nawet być dumny z tego tytułu, że jestem honorowym obywatelem Ziemi Łomżyńskiej, Powiatu Łomżyńskiego – mówił wzruszony profesor Chyliński.

Do tej pory Powiat Łomżyński miał dwóch honorowych obywateli. W 2006 r. wyróżniono w ten sposób pochodzącego z Łomży śpiewaka operowego Jacka Szymańskiego, który stworzył Festiwal "Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża", zaś dwa lata później ks. bpa pomocniczego diecezji łomżyńskiej Tadeusza Zawistowskiego.

230804070022.gif
Foto: Prof. dr hab. Henryk Chyliński
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Wicestarosta Maria Dziekońska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Heinrich Trapp, starosta bawarskiego powiatu Dingolfing-Landau
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę