Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Nowi kapłani

- Nie bójcie się tego krzyku, który jest nieraz przesadzony. Głoście Chrystusa bo tłumy są spragnione Jego słowa, Jego błogosławieństwa i Jego sakramentu – mówił Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, który w Katedrze Łomżyńskiej dziesięciu nowych kapłanów Diecezji Łomżyńskiej. Diakoni klęcząc przed biskupem przyrzekali cześć i posłuszeństwo jemu i jego następcom.

W teologii rzymskokatolickiej sakrament święceń posiada trzy stopnie: diakonat, prezbiterat oraz episkopat. To właśnie prezbiterów zwyczajowo nazywa się kapłanami lub księżmi. W sobotę święcenia prezbiteriatu przyjęło z rąk biskupa Janusza Stepnowskiego 10 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Stało się to podczas uroczystej Mszy Świętej w Katedrze. 

Najważniejszym elementem święceń było połączone z modlitwą nałożenie przez biskupa rąk na głowy diakonów. W tym momencie diakoni stali się prezbiterami. Wcześniej każdy z nich przyrzekał cześć i posłuszeństwo biskupowi i jego następcom, podczas odśpiewana Litania do Wszystkich Świętych, kandydaci modlili się leżąc krzyżem na podłodze świątyni. Po biskupie ręce na głowy wyświęcanych prezbiterów nałożyli także wszyscy księża obecni w Katedrze. Świadectwem przyjęcia kapłaństwa było nałożenie ornatów, a dopełnienie namaszczenie dłoni olejkami krzyżma do posługi kapłańskiej. Po tym obrzędzie nowi kapłani mogli po raz pierwszy w swoim życiu uczestniczyć w koncelebrze, podczas Liturgii Eucharystycznej.

Nowymi księżmi Diecezji Łomżyńskiej zostali: Mateusz Borawski z parafii pw. św. Jakuba Ap. w Jedwabnem, Bartosz Brzostowski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Grabowie, Łukasz Brzostowski z parafii pw. Krzyża Św. w Łomży, dk. Michał Konopka z parafii pw. Znalezienia Krzyża Św. w Małym Płocku, Mariusz Milewski z parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie, Adam Polkowski z parafii pw. św. Anny w Kolnie, Przemysław Soliwoda z parafii pw. św. Rocha w Długosiodle, Krzysztof Eugeniusz Szymczak z parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej, Sebastian Rafał Urbański z parafii pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce oraz Kamil Zaremba z parafii pw. Narodzenia NMP w Nowogrodzie.

Do święceń prezbiteriatu wraz z nimi przygotowywał się także diakon Jean Crepin Menguina Nama z Kamerunu. On święcenia kapłańskie ma przyjąć w swojej rodzimej diecezji Bertoua w Kamerunie pod koniec czerwca.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę