Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

W niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego, od północy cisza wyborcza

W najbliższą niedzielę 26 maja odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. W naszym okręgu wyborczym wybierać będziemy z 60 kandydatów. Każdy wyborca ma jeden głos. Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę w godzinach od 7 do 21. Od północy z piątku na sobotę, aż do zamknięcie lokali wyborczych w niedziele wieczorem w całym kraju obowiązuje cisza wyborcza. Pod groźbą kary zabronione jest prowadzenie jakikolwiek sposób agitacji.

W lokalu zostaniemy poproszeni przez członków obwodowej komisji wyborczej o okazanie dokumentu ze zdjęciem, np. dowodu osobistego lub paszportu. Po sprawdzeniu przez członka komisji, czy jesteśmy ujęci w spisie wyborców, po czym przekaże kartę do głosowania. Jej odbiór trzeba potwierdzić podpisem w spisie wyborców.

Głosowanie jest tajne, więc z kartą do głosowania należy udać się do pomieszczenia za osłoną. Aby w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. Zgodnie z nową oficjalną definicją znaku X ustanowioną przez rządzących, to „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”. 

Karta do głosowania na pierwszej stronie będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz okręgowej komisji wyborczej. Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy, ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. 

Lokale wyborcze w Polsce zostaną zamknięte o godzinie 21., a cząstkowe wyniki głosowania obwodowych komisji wyborczych będą mogły być publikowane dopiero od godz. 23. Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego powinniśmy poznać w poniedziałek późnym wieczorem lub we wtorek.

Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę