Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Wiceminister Zieliński: Mamy krajobraz po bitwie

Główne zdjęcie
Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński i wójt Gminy Łomża Piotr Kłys

- Państwo nie zostawi nikogo bez pomocy, tak na południu Polski jak na północnym wschodzie, ale musimy to wszystko oszacować – mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, który w piątkowe popołudnie wizytował wsie w okolicach Łomży zalane dzień wcześniej. - Mamy krajobraz po bitwie. Widać ślady tego co było wczoraj, te wyrwy w drogach widzimy jeszcze i w tej chwili. Przeniesione bardzo ciężkie bele z sianem, zniszczone płoty. Rzeczywiście dużo trzeba będzie włożyć sił i środków rzeźby to wszystko odbudować – oceniał.

Ulewa nadciągnęła około 16.30. W okolicach Pogórza, Pniewa, Siemienia, Rybna, ale także po drugiej stronie Narwi w okolicach Drozdowa, Bożejewa i Wizny musiało być prawdziwe oberwanie chmury. 
- Ogrom wody, praktycznie dwie godziny lało bez przerwy – opowiadał Mieczysław Kaliściak z Rybna dodając, że w czasie ulewy nie było widać nawet lasu, który jest 100 metrów dalej.  
Dziesiątki litrów wody, które spadły na każdy metr kwadratowy powierzchni ziemi, sprawiły, że woda szybko zaczęła się przelewać przez drogi, przepusty, wdzierała na posesje i do budynków. W wielu miejscach zwyczajne wąskie rowy stały się rwącymi, szerokimi na kilka metrów rzekami. O ich sile może świadczyć fakt przeniesienie około 150 dużych bel siana. Stały na pryzmie na działkowce, przez która popłynęła rzeka przenosząc je na kilkaset metrów dalej przez drogę, krzaki i ogrodzenie sąsiedniej posesji. 
- Dziś rano wysłaliśmy z gminy takie doraźne komisje do każdej z wiosek, które wczoraj ucierpiały - Siemień Nadrzeczny, Siemień Rowy, Podgórze, Pniewo i Rybno, aby wstępnie oszacować co zostało zniszczone – mówił Piotr Kłys, wójt gminy Łomża, który pokazywał ministrowi Zielińskiemu powstałe zniszczenia. - Jest nadszarpnięta infrastruktura drogowa, pozalewane gospodarstwa, pozalewane domostwa, piwnice i zniszczone uprawy. W Siemieniu Nadrzecznym mamy jedno gospodarstwo, do którego jeszcze dziś nie można dojechać. W czasie nawałnicy odcięte były Pniewo, Siemień Nadrzeczny i Siemień Rowy. Jak woda zeszła, to drogi główne są przejezdne, ale drogami polnymi, z powodu powymywanych dziur, nie da się przejechać – dodawał.
- Przyjdziemy z pomocą mieszkańcom – zapewniał wiceminister. - Jestem tu, aby zobaczyć na własne oczy, bo potem będę podejmował decyzje, jeżeli chodzi o pomoc z rezerwy nr 4 Budżetu Państwa. Z rezerwy, która służy pomocy w sytuacjach klęsk żywiołowych, a tu mamy do czynienia z takimi zjawiskami. 
Minister Zieliński mówił, że poszkodowani mieszkańcy mogą szybko otrzymać do 6 tys. zł „kiedy trzeba przyjść z pierwsza pomocą jeżeli chodzi o zakup  niezbędnych środków do codziennego funkcjonowania”, a później – jeśli zajdzie taka potrzeba, także znacznie większe środki do 200 tys. zł na odbudowę zniszczonych domów, czy 100 tys. zł na budynki gospodarcze. Mówił, że z tych środków będą mogli skorzystać mieszkańcy południa Polski, gdzie zniszczenia są dużo większe. 
Na rządowe wsparcie mogą liczyć także samorządy.
- Drogi, przepusty to są elementy infrastruktury komunalnej, to są te elementy, których odbudowę  będziemy wspierać – zapewniał wiceminister Zieliński podkreślając, że „temu służy ta rezerwa”. - Na szczęście, na terenie województwa podlaskiego, te straty na ogół są punktowe, miejscowe, nie takie duże jak na południu, ale widać, że będzie ono (wsparcie - dop. red.)  potrzebne w większym zakresie. Czekamy na oszacowanie kosztów tych strat i wówczas będziemy podejmować konkretne decyzje, aby tego wsparcia udzielić – dodawał.

Strażacy byli blisko
Wiceminister Jarosław Zieliński dziękował też strażakom, którzy wczoraj przez kilka godzin walczyli ze skutkami nawałnicy. 
- Strażacy, którym chce podziękować, jak zwykle byli bardzo pomocni. Oni, jak obrona terytorialna, są zawsze gotowi i zawsze blisko, więc przynieśli pomoc – mówił wiceminister.
Starszy brygadier Dionizy Krzyna, Komendant Miejski PSP w Łomży zauważał, że co roku, w ostatnich latach, mieliśmy w okolicach Łomży jakieś takie nadzwyczajne zdarzenia – huragan, nawałnicę bądź podtopienia. - Każdy rok ma jakąś specyfikę albo w postaci połamanych drzew, w tym roku nawiedziła nas ulewa – mówił relacjonując, że wczoraj strażacy pierwsze zgłoszenia odebrali około godziny 16., a z okolic Siemienia i Podgórza o godz. 16.50. - Do 20.50 wpłynęło 47 zgłuszeń  i sukcesywnie, w miarę potrzeb, to co było możliwe, było usuwane – mówił. 

Poza gminą Łomża ulewne deszcze duże straty spowodowały także na terenie gmin Piątnica i Wizna. Mały strumyk płynący pomiędzy Kramkowem a Bożejewem, wczoraj wieczorem stał się tak wielki, że jego woda podmyła pobliską drogę krajową nr 64 Łomża – Wizna. 

zobacz: Tak jak powódź (video)

230804070022.gif
Foto: Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński i wójt Gminy Łomża Piotr Kłys
Foto: Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński
Foto: Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński i wójt Gminy Łomża Piotr Kłys
Foto: Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński i wójt Gminy Łomża Piotr Kłys
Foto: Zniszczenia po ulewie
Foto: Zniszczenia po ulewie
Foto: Wiceminister SWiA Jarosław Zielińskim wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, radny Gminy Łomża Mieczysław Kaliściak i sołtys wsi Pniewo
Foto: Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński i wójt Gminy Łomża Piotr Kłys
Foto: Wiceminister SWiA Jarosław Zielińskim wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, radny Gminy Łomża Mieczysław Kaliściak
Foto:
Foto: Zniszczenia po ulewie
Foto: Zniszczenia po ulewie, piach naniesiony na drogę asfaltową
Foto: Zniszczenia po ulewie, piach naniesiony na drogę asfaltową
Foto: Wiceminister SWiA Jarosław Zielińskim wójt Gminy Łomża Piotr Kłys
Foto: Zniszczenia po ulewie
Foto: Zniszczenia po ulewie
Foto: Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys
Foto: Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys
Foto: Zniszczenia po ulewie
Foto: Zniszczenia po ulewie
Foto: Zniszczenia po ulewie
Foto: Porządki po ulewie
Foto: Zniszczenia po ulewie

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę