Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Tracimy „naszą” senator

Główne zdjęcie
Senator Anna Maria Anders

Prezydent Włoch Sergio Mattarella zaakceptował nominację Anny Marii Anders na ambasadora RP w tym kraju – podało włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Decyzja o zaakceptowaniu nominacji łomżyńsko-suwalskiej senator, córki generała Władysława Andersa, dowódcy 2. Korpusu Polskiego, została ogłoszona po obchodach 75. rocznicy bitwy na Monte Cassin w których uczestniczyli m.in. senator Anna Maria Anders i prezydent Włoch.

Pierwsze informacje o tym, że „nasza” senator Anna Maria Anders dostała zielone światło do objęcia wakatu na stanowisku ambasadora we Włoszech, pojawiły się w marcu, a wczoraj MSZ Włoch oficjalnie ogłosiło, że prezydent tego kraju zaakceptował te nominację. Po zakończeniu procedury nominacji w Polsce Anders ma złożyć listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Włoch. Na razie nie wiadomo, kiedy miałoby do tego dojść.

Dziś 69-letnia córka generała Andersa w polskiej polityce pojawiła się w 2015 roku.  Kandydowała z listy PiS na senatora w jednym z okręgów warszawskich, ale wyborów nie wygrała. Niedługo później, po przejęciu rządów przez PiS, Anders została sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, oraz przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Te funkcje pełni do dziś. 
Na początku 2016 roku, po rezygnacji z mandatu „naszego” senatora przez Bohdana Paszkowskiego (PiS), który przyjął partyjną propozycję i został Wojewodą Podlaskim, Anna Maria Anders została wystawiona przez PiS jako kandydatka w wyborach uzupełniających do Senatu RP w okręgu łomżyńsko-suwalskim. Wybory te wygrała w marcu zostając „naszym” nowym senatorem. Teraz, obejmując stanowisko ambasadora we Włoszech, z mandatu senatora będzie musiała zrezygnować. Tym razem jednak nie będzie już ogłaszanych wyborów uzupełniających. Zgodnie z prawem zarządza je Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu, z którego został on wybrany, w ciągu 3 miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora, ale wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie 6 miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu kolejnej kadencji. Obecna kadencja upływa jesienią tego roku. Gdyby Anders została ambasadorem przed lutym, koniecznie okazałoby się rozpisanie wyborów uzupełniających do Senatu na jej stanowisko, a tak już nie będzie takiej potrzeby.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę