Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Pogrzeb carskich żołnierzy

Główne zdjęcie
Prace ekshumacyjne w Mątwicy

Jutro, w piątek 17 maja 2019 r., o godz. 11:00, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11, odbędzie się pogrzeb 39 żołnierzy armii rosyjskiej poległych w 1915 r.. Ich szczątki odnaleziono w Mątwicy, podczas prac ekshumacyjnych przeprowadzonych przy budowie drogi wojewódzkiej Łomża – Nowogród. W tym samym miejscu odkryto także szczątki polskich żołnierzy, ale ich pogrzeb odbędzie się we wrześniu – podał Instytut Pamięci Narodowej.

Prace ekshumacyjne w Mątwicy
Prace ekshumacyjne w Mątwicy

IPN, prowadząc ekshumacje żołnierzy rosyjskich, realizuje zapisy ustawy z 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych, przez co potwierdza, że Państwo Polskie z należytym szacunkiem i powagą traktuje szczątki żołnierzy poległych na terenie naszego kraju – niezależnie od ich narodowości czy wyznania – czytamy w komunikacie IPN-u.

Prace archeologiczne w Mątwicy, przy starym żelaznym krzyżu na kamiennym cokole, prowadzono w ubiegłym i w tym roku, po tym jak robotnicy modernizujący drogę Łomża – Nowogród natknęli się ludzkie szczątki.  Na zlecenie Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN prace ekshumacyjne prowadziła IPN firma Zabytki Badania Projekty Realizacje Michał Grabowski z Warszawy.  

W trakcie prac archeologicznych ekshumowano także szczątki żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walkach pod Nowogrodem w sierpniu 1920 oraz żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. Ich pogrzeb w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11, organizowany przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN wraz z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim, odbędzie się 2 września 2019 r..

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę