Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Ptasia grypa Łomży nie grozi

„Na terenie powiatu łomżyńskiego nie ma realnego zagrożenia wirusem ptasiej grypy” – zapewniają służby weterynaryjne, ale zaleca się mieszkańcom „przyjęcie ogólnodostępnej szczepionki przeciw grypie”. W Łomży odbyło się spotkanie Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego. Uczestniczyli w nim wójtowie i burmistrzowie z okolic Łomży. Jednym z głównych tematów posiedzenia była ptasia grypa i przygotowania do ewentualnego zwalczania wirusa w regionie.

Zgodnie z informacją przedstawioną podczas spotkania przez służby weterynaryjne działające na terenie powiatu łomżyńskiego na razie „nie ma realnego zagrożenia tym wirusem”. Niemniej podjęto szereg działań działań profilaktycznych. Powiatowe służby weterynaryjne objęły stałym nadzorem 19 ferm drobiowych (kurze, gęsie, strusie i bażancia), w których przebywa łącznie ok. 200 000 ptaków. Właściciele ferm otrzymali polecenie przygotowania odpowiedniej ilości środków dezynfekujących, izolowanie stad od osób postronnych i ptactwa wolno żyjącego.
Zdaniem ekspertów to właśnie poprzez kontakt drobiu hodowlanego z wędrującymi ptakami z Azji na Bliski Wschód, do Europy i Afryki może rozprzestrzenić się wirus ptasiej grypy.
Wirus zaatakował w Azji Południowo-Wschodniej w końcu 2003 r. i zaczął siać spustoszenie wśród drobiu. Władze Wietnamu zarządziły masowe szczepienia kurczaków przeciwko grypie, lecz nie udało się całkowicie zdusić epidemii. 140 mln kurcząt i innych ptaków padło lub zostało wybitych. Ale wirus okazał się groźny także dla ludzi – wielu mieszkańców Wietmanu po zetknięciu się z chorobą zmarło.
Podczas spotkania Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego w Łomży służby inspekcji sanitarnej zalecały mieszkańcom przyjęcie ogólnodostępnej szczepionki przeciw grypie, co może dodatkowo uodpornić ludzi na ewentualne zetknięcie się w wirusem ptasiej grypy.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę