Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Trawa, trawka i dopalacze w Łomży

Główne zdjęcie
Rysunek marihuany na słupie ogłoszeniowym przy ul. Dwornej w centrum Łomży

- Do poradni coraz częściej zgłaszają się młodzi ludzie w wieku od 14 do 17 lat, a było nawet kilku 13-latków. Sięgają po narkotyki: marihuanę, amfetaminę oraz dopalacze – opowiada magister Anna Maksymiuk, certyfikowany specjalista uzależnień z ponad 25-letnim doświadczeniem w Centrum Leczenia Uzależnień „Neofita” w Łomży. - Nastolatki mówią, że nie mają problemu ze zdobyciem środka uzależniającego. Dilerka kwitnie i wśród dorosłych, i wśród dzieci. Handlują między sobą i zamawiają w internecie. Rodzice czują od dzieci odór alkoholu, lecz nie rozpoznają zapachu trawki.

W pierwszym kwartale policjanci z Łomży odnotowali 28 przestępstw narkotykowych. Od stycznia 9 osób zatruło się marihuaną, amfetaminą i dopalaczami. Najmłodsza uczennica miała tylko 15 lat...  

15-latek na przerwie ugodził nożem rówieśnika. Tragedia rozegrała się w piątek w podstawówce w Wawrze, w Warszawie. Niestety, nie pomogła reanimacja, zaatakowany chłopiec zmarł. Prokuratura chce, żeby 15-latek był sądzony za zabójstwo jak dorosły. Powodem kłótni miały być pieniądze za narkotyki, zaś zabójca miał być pod wpływem amfetaminy. - Nastolatkami kieruje ciekawość, chęć spróbowania, co to jest – komentuje Anna Maksymiuk. - Zaczyna się od tego, że kolega poczęstuje drugiego. Nie potrafią radzić sobie z emocjami konstruktywnie. Gdy dojrzewającą młodzież dopada stres szkolny lub domowe kłótnie z rodzeństwem czy dorosłymi, kiedy górę weźmie złość i smutek, sięgają po substancje psychoaktywne. Szukają w nich odprężenia i zapomnienia, a ryzykują życiem.

Interes narkotykowy kręci się bez rodziców

Od stycznia Sanepid dostał ze szpitala w Łomży 9 zgłoszeń zatrucia środkami psychoaktywnymi. - Podobnie jak w poprzednich latach, zatrucia wywołane były marihuaną, amfetaminą i nieznanymi, nowymi substancjami psychoaktywnymi – mówi Julia Gulanowska z PSSE. - Większość dotyczyła mężczyzn od 17 do 47 lat, najmłodszą poszkodowaną była 15-latka. W przypadku większości osób konieczna była hospitalizacja. Dużym problemem jest obniżanie się wieku inicjacji narkotykowej. Narkotyki mogą bardzo zaburzyć prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny nastolatków. Dopalacze wpływają na główny system nerwowy, który u człowieka dojrzewa przeważnie do 21. roku życia.   

Zjawisko sięgania po narkotyki i dopalacze przez dzieci łączy się z nadmierną dominacją rodziców. Za dużo wymagają od córki czy syna, nierzadko w ten sposób rekompensując swoje niepowodzenia na polu edukacyjnym, naukowym, sportowym i artystycznym. Młodzież czuje się osamotniona, gdy mama i tata nie interesują się problemami pociech. - W rodzinach brak jest prawidłowych relacji, bo starsi nie rozmawiają z młodymi i na odwrót, jedni zamykają się na drugich – ubolewa terapeutka z „Neofity”. - Do tego dochodzą konflikty między rodzicami, nadużywanie alkoholu, rozbite rodziny, przemoc psychiczna i fizyczna. Czasami rodzice nie zdają sobie sprawy, że izolujący się nastolatek, nerwowy, wybuchowy przeżywa nie tyle zmiany okresu dojrzewania, co jest pod wpływem środka psychoaktywnego. Młodzi dostają pieniądze na różne potrzeby, na przykład, proszą na bilet do kina, lody czy hamburgera, natomiast wydają na marihuanę, amfetaminę, dopalacze i wpadają w kłopoty. - Bardzo często sami palący są dilerami, sprzedają innym, a kupują dla siebie – zauważa terapeutka  CLU „Neofita”. - I tak interes narkotykowy może kręcić się bez wiedzy rodziców i wychowawców. 

Potrzeba czasu dorosłych, uwagi, czułości, empatii 

Komputer, tablet, smartfon, telewizor i gra na konsolę nie zaspokoją potrzeb i pragnień dziecka, nie uśmierzą lęków, towarzyszących uświadamianiu sobie powagi życia przy wchodzeniu w dorosłość. - Młodzieży brak pozytywnego wzorca w domu, bo rodzice zajęci są zarabianiem, i wartościowych zainteresowań w gronie rówieśników – ocenia terapeutka. - Godzinami spędzają czas w samotności. Dzieci to nie stworzenia do hodowania, karmienia, ubrania, lecz czujący ludzie do wychowania. Na to potrzeba czasu dorosłych, uwagi, czułości, empatii i troski innej, niż materialna opieka. Źródłem frustracji młodych jest też brak akceptacji rówieśników. Bywa, że chcą imponować innym odwagą.

Terapeutka martwi się, że palenie trawki dotarło wszędzie, pali się w miastach i we wsiach, podczas gdy zdrowszy jest wypoczynek i rekreacja na zielonej trawie i nasycanie się pięknem krajobrazu na wiosnę. - Lepiej wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerem, niż odurzać się z kolegami – radzi.

- Po jednej, dwóch dawkach mogą nastąpić zaburzenia psychiczne, prowadzące np. do schizofrenii.

Dopalacze są z niewiarygodnego źródła i produkowane w krótkich seriach, bo prawodawcy próbują zdążyć z nakładaniem ograniczeń na sprzedawców towaru o groźnej zawartości: od pasty do butów i trutki na szczury po wyciągi z muchomora czerwonego i plamistego. Marihuana uzależnia: osłabia pamięć, koncentrację myśli, zdolność do nauki, wprawia w apatię i zobojętnia uczuciowo, prowadzi do urojeń i omamów. Fakt, bywa przyjemna i może wywołać euforię, ale skutki sięgania po trawkę, jak i po dopalacze, najboleśniej wychodzą na jaw przy przedawkowaniu. O ile się ten atak przeżyje.

Blisko 6 i pół tysiąca gramów narkotyków

- Uważa się, że kolizje i wypadki powodują pijani kierowcy... – ostrzega Anna Maksymiuk. Trawka, amfa, dopy obniżają spostrzegawczość i koordynację ruchów. Julia Gulanowska z Sanepidu dodaje, że w zatruciach „dopalaczami” dominowały: pobudzenie psychoruchowe, niepokój, agresja, napady szału, zaburzenia orientacji i równowagi, drętwienie rąk i nóg, halucynacje i utrata przytomności. - W 2018 r. policjanci stwierdzili 131 przestępstw narkotykowych (141 w 2017 r.), w tym 10 czynów karalnych nieletnich (9 w 2017) – informuje aspirant Ewelina Szlesińska, KMP w Łomży. Pierwszy kwartał 2019 przyniósł 28 przestępstw, w tym czyn karalny nieletnich. Przez 15 miesięcy policjanci zabezpieczyli blisko 6 i pół tys. gramów narkotyków, przeważnie marihuany i amfetaminy. Tylko z 1 grama trawki mogłyby powstać 4 działki dilerskie i aż 8 działek dilerskich z 1 grama amfetaminy.

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji KMP i specjaliści Sanepidu spotykają się z młodzieżą. Mówią o konsekwencjach zachowań niezgodnych z prawem i skutkach zażycia narkotyków i dopalaczy. W ciągu 4 miesięcy 2019 było 20 spotkań, w ub. roku 64. Łączna liczba odbiorców to ok. 6 000 osób.

 

Mirosław R. Derewońko    

 

Gdzie szukać pomocy?


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę