Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Wiosna Moniuszkowska” łomżyńskich filharmoników na Białorusi

Burzą oklasków i owacjami na stojąco zakończył się uroczysty koncert wieńczący festiwal „Wiosna Moniuszkowska” zorganizowany przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. W sobotę na specjalne zaproszenie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie w Sali Senatorskiej w grodzieńskim Nowym Zamku, wystąpiły połączone orkiestry łomżyńskiej Filharmonii oraz Grodzieńskiej Kapelli. Dzień wcześniej orkiestry z Łomży i Grodna wystąpiły w pięknie odrestaurowanym Pałacu Ogińskich w Zalesiu.

Podobnie, jak podczas koncertu w Kościele pw. Krzyża Św. w Łomży 3 maja 2019 obie orkiestry wystąpiły pod wspólną batutą swoich dyrektorów: Władimira Bormotowa oraz Jana Miłosza Zarzyckiego. Jako soliści wystąpili: sopranistki Marina Gorowaja (Białoruś) oraz Katarzyna Kułakowska, tenor Adam Zdunikowski oraz baryton Władimir Gorowoj (Białoruś). Na koncercie byli obecni między innymi przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, polskiego senatu, sejmu, zarządu województwa podlaskiego, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku, Instytutu Polskiego w Mińsku oraz licznie zebrana Polonia.
– Gdy po raz pierwszy odwiedziłem to miejsce, pomyślałem, że musimy tu zorganizować koncert – mówił Konsul Generalny RP w Grodnie Pan Jarosław Książek witając w Pałacu Ogińskich w Zalesiu licznie zgromadzoną Polonię i melomanów z Zalesia, ale również z nieodległego Smorgonia, czy nawet z Mińska.

Na program koncertów złożyły się wyłącznie kompozycje Stanisława Moniuszki z jednym wyjątkiem, bowiem w Zalesiu zabrzmiał dodatkowo słynny Polonez a-moll Michała Kleofasa Ogińskiego. Licznie zebrana publiczność mogła usłyszeć najsłynniejsze arie z najbardziej znanych oper Stanisława Moniuszki: „Ha! Dzieciątko nam umiera” (Marina Gorowaja), „Gdyby rannym słonkiem” (Katarzyna Kułakowska), „Szumią jodły na gór szczycie” (Adam Zdunikowski), „Skąd tu przybywa mimo mej woli” (Władimir Gorowoj) z opery „Halka”, „Okropny ten poranek” (Marina Gorowaja), „Płyną tratwy po Wiśle” (Adam Zdunikowski) z opery „Flis”, „Cisza dokoła” (Adam Zdunikowski), duet Hanny i Damazego (Marina Gorowaja, Adam Zdunikowski) z opery „Straszny dwór”.
Orkiestry z Łomży i Grodna zaprezentowały swój kunszt w Uwerturze fantastycznej „Bajka”, Polonezie z opery „Hrabina”, „Tańcach góralskich” oraz „Mazurze” z opery Halka, który został wykonany na zakończenie obu koncertów. Artyści bisowali najsłynniejszymi pieśniami Stanisława Moniuszki pochodzących ze „Śpiewników domowych”, a były to „Prząśniczka” i „Pieśń wieczorna”, a zgromadzeni melomani żegnali artystów owacjami na stojąco.
– Jesteśmy wszyscy bardzo wzruszeni – mówiła po koncercie w Pałacu Ogińskich w Zalesiu Teresa Pietrowa Prezes Oddziału ZPB w Smorgoniach – Takiego koncertu jeszcze u nas nie było! To nam, Polakom mieszkającym na tych terenach jest bardzo potrzebne.
– Moniuszko był wielkim Polakiem i wielkim kompozytorem – podkreślał Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie Pan Jarosław Książek. – Cieszę się, że z okazji 200. rocznicy jego urodzin udało się zorganizować takie wspaniałe koncerty!

Festiwal „Wiosna Moniuszkowska”, który rozpoczął się 25 kwietnia w Łomży, obejmował pięć koncertów: dwa w Łomży, jeden w Drozdowie, oraz dwa na Białorusi. W ramach festiwalu znajdzie się również 14 koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

tekst: Mateusz Goc
zdjęcia: Adam Masiulanis


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę