Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Ponad tysiąc wniosków „Mama 4plus”

Do oddziałów ZUS w województwie podlaskim, po dwóch miesiącach obowiązywania programu Mama 4plus, wpłynęło 1 113 wniosków - poinformowała Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. Wnioski rozpatrywane są na bieżąco i w 991 sprawach zapadły już decyzje. 276 z nich otrzymało świadczenia w pełnej wysokości 1100 zł brutto, a 639 tylko w częściowej.

Świadczenie Mama 4plus przysługuje:
matce, która ukończyła 60 lat, urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci i nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
ojcu, który ukończył 65 lat i wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane ojcu, jeśli nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
Świadczenie należy się nie tylko w przypadku wychowywania własnych dzieci, ale także w razie wychowywania dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej).

Świadczenie  „Mama 4plus” nie ma stałej kwoty, lecz nie może przekroczyć wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca wynosi 1100 zł brutto. Tyle otrzyma osoba, która nigdy nie pracowała i nie ma prawa do emerytury lub renty. Osoba, która pobiera emeryturę lub rentę w kwocie niższej niż wysokość najniższej emerytury - może mieć przyznane rodzicielskie świadczenie uzupełniające w wysokości dopełnienia do kwoty najniższej emerytury – wyjaśnia Katarzyna Krupicka                                                            regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. Takich świadczeń przyznanych jest zdecydowanie więcej pełnych. W województwie podlaskim jest ich 639. - Przeciętna wysokość świadczenia dopełniającego w naszym województwie wyniosła 333,05 zł – podaje Krupicka


W zdecydowanej większości osoby starające się o to świadczenie są w wieku od 60 do 69 lat. W województwie podlaskim takich osób jest 749. 183 wnioski złożyły osoby w wieku 70-79 lat, a tylko 4 - w wieku 90-99 lat. Wśród wszystkich osób zgłaszających się o  świadczenie Mama 4+ jest aż 19, które wychowały co najmniej 9-cioro lub więcej dzieci.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę