Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

CBŚP uderzyło w Łomży

Główne zdjęcie
fot. CBŚP

Kolejne uderzenie w grupę oszustów wyłudzających pieniądze metodą „na policjanta”. Tym razem policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 8 osób, a wśród nich logistyka, odbieraka oraz osoby odpowiedzialne za przesyłanie pieniędzy pochodzących z przestępstw z Polski za granicę. Zatrzymań dokonano na terenie Warszawy i Łomży. Według śledczych podejrzani mogli wyłudzić od poszkodowanych ponad 500 tysięcy złotych.

Policjanci warszawskiego zarządu CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie, prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Polski oraz w jednym z krajów UE. Jej członkowie wyłudzali pieniądze od innych osób m.in. metodą „na policjanta CBŚ”. Metoda ta polega na tym, że sprawcy dzwoniąc do poszkodowanych podają się za funkcjonariuszy policji i prokuratorów rozpracowujących groźne grupy przestępcze. Wzbudzając w ten sposób zaufanie proszą o pomoc w akcji zatrzymania nieuczciwych pracowników banku. Rolą poszkodowanych jest przekazanie wypłaconych z banku lub posiadanych w domu pieniędzy i kosztowności osobie, która się po nie zgłosi lub pozostawienie ich w określonym miejscu.

Z ustaleń policjantów wynika, że grupa miała rozbudowaną strukturę, w której każdy pełnił określoną rolę, wykonując przypisane zadania. Wszystko wskazuje na to, że pieniądze pochodzące z przestępstw, po podziale zysków, transferowane były za granicę za pośrednictwem przekazów pieniężnych.

Pierwsze uderzenia w grupę nastąpiły w czerwcu 2018 roku. Wówczas to policjanci z Zarządu w Warszawie CBŚP zatrzymali pięć osób podejrzanych m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i odzyskali złotą biżuterię i numizmaty, o łącznej wartości 600 tys. zł. Według śledczych wtedy wpadli „logistyk”, „werbownik” oraz trzech „odbieraków”.

Kolejny cios nastąpił w tym tygodniu na terenie Warszawy i Łomży. Policjanci CBŚP zatrzymali 8 osób i jedną doprowadzono z zakładu karnego. Podczas realizacji zabezpieczono także telefony mogące służyć do popełnienia oszustw. W jednym z mieszkań policjanci znaleźli środki odurzające. Łącznie zabezpieczono niemal 64 gramy amfetaminy oraz prawie 60 gramów marihuany.

Według śledczych zatrzymani pełnili różne role w grupie, przede wszystkim osoby te były odpowiedzialne za przesyłanie pieniędzy z Polski za granicę, ale podczas akcji wpadł także logistyk oraz odbierak.

Zatrzymani po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonującej oszustw metodą „na policjanta CBŚ”, czy udziału w oszustwach oraz prania pieniędzy. Sąd zastosował wobec 2 podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Pozostałe osoby zostały objęte dozorami policji.

Jest to kolejne uderzenie CBŚP w członków zorganizowanych grup przestępczych dokonujących oszustw metodą „na policjanta”. Akcja to efekt wieloletniego, żmudnego zbierania dowodów w śledztwie. W minionych latach policjanci CBŚP wielokrotnie już zatrzymywali podejrzanych na gorącym uczynku popełniania oszustw metodą „na policjanta”. Podczas zatrzymań funkcjonariusze udaremniali zamiary sprawców i odzyskiwali pieniądze wypłacone przez osoby pokrzywdzone.

Przypominamy, że przestępcy wciąż działają i wykorzystując naszą chęć pomocy innym próbują wyłudzić pieniądze. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie prowadzą takich „telefonicznych akcji”, ani nie proszą osób postronnych o przekazanie swoich pieniędzy.

źródło: CBŚP

Foto: fot. CBŚP
Foto: fot. CBŚP
Foto: fot. CBŚP
Foto: fot. CBŚP
Foto: fot. CBŚP
Foto: fot. CBŚP

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę