Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Problemy z „rewitalizacją” Parku

Główne zdjęcie
Park Jana Pawła II

Na rewitalizację Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma miasto Łomża otrzymało niespełna 2 mln zł unijnej dotacji. Umowa została podpisana jesienią 2017 roku, a jesienią tego roku prace miały być zakończone, a dotacja rozliczona. Na pół roku przed upływem tego terminu piętrzą się problemy ze znalezieniem „tanich” wykonawców obiektów, które władze miasta wpisały do unijnego projektu. Właśnie zdecydowano no unieważnieniu czwartego już przetargu na budowę placów zabaw.

Rewitalizacja Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży, to projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. W jego ramach w parku, który jeszcze kilka lat temu do złudzenia przypominał łąkę, władze miasta zobowiązały się do posadzenie drzew, kwiatów, ale i wykonania elementów infrastruktury dodatkowej tj. placów zabaw, ścieżek, monitoringu, przyłącza i sieci, toalety, fontanny, tężni solankowej, oświetlenia oraz wyposażenia parku.
Gdy składano wniosek o dofinansowanie wartość projektu określono na niespełna 5 mln zł, a przyznane dofinansowanie wyniosło niemal 2 mln zł. Od początku realizacji projektu władze miasta mają problemy ze znalezieniem wykonawców, którzy za oferowane pieniądze byliby gotowi wykonać prace, do których „zobowiązaliśmy się” podpisując umowę na unijną dotację. Dotychczas wykonano tu: alejki spacerowe i oświetlenie w wschodniej części parku, zbudowano sieci i przyłącza wodociągowe oraz kanalizacyjne, a także monitoring. Ostatnio powstała toaleta, a jesienią ubiegłego roku rozpoczęto sadzenie drzew, krzewów i zakładanie trawników oraz kwietnych łąk. Te prace pochłonęły ok. 3,6 mln zł, a za kolejne pół miliona ma być zbudowana fontanna. Do finału wciąż brakuje tężni i dwóch placów zabaw. Ostatnie przetargi na te obiekty wskazały, że ceny przedsiębiorców znacząco przekraczają możliwości finansowe miasta. Otwierając koperty z ofertami miejscy urzędnicy ogłosili, że na budowę tężni władze miasta chcą wydać 220 tys. zł, ale oferta opiewała na 1 mln 225 tys. zł. Na place zabaw, po wcześniejszych nieudanych próbach znalezienia wykonawców, władze miasta zdecydowały się podnieść limit wydatków z ok. 700 tys. zł do 880 tysięcy, ale okazuje się, że to za mało. Najtańsze oferty były na poziomie 1,2 mln zł. Teraz ogłoszono, że przetarg na place zabaw, podobnie jak wcześniejszy na tężnię, zostaje unieważniony.   

Kilka dni temu Łukasz Czech z ratusza przekazywał nam, że zgodnie z umową o dofinansowanie Miasto Łomża ma zakończyć projekt pn. „Rewitalizacja Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży” do dnia 31 października 2019 r., zaś wniosek o płatność końcową przedłożyć do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie do dnia 30 listopada 2019 r. - Do chwili obecnej Miasto Łomża nie ma podpisanych aneksów w tej sprawie – dodawał Czech. 
Oznacza to, że aby nie stracić unijnej dotacji, brakujące elementy projektu trzeba zrealizować w ciągu pół roku.

Warto dodać, że rok przed rozpoczęciem realizacji unijnego projektu rewitalizacji, w zachodniej części parku za 1,1 mln zł wybudowano alejki i dwa duże kamienne okręgi. Teraz oba mają zostać rozebrane, bo prezydent kazał zmienić projekt parku i w środku jednego z nich wyrysowano fontannę, a na drugi ma zastąpić tężnia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę