Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Łomża dołoży do dworca

Główne zdjęcie
wizualizacja peronów nowego Dworca Łomża

Władze miasta zdecydowały się zwiększyć środki i rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę konstrukcji stalowej budynku dworca autobusowego i peronów wraz z ich szklanym zadaszeniem. Tylko te prace pochłoną 6 mln zł zwiększając koszty miejskiej inwestycji do ponad 12 mln zł, a na jej zamknięcie potrzebne będą jeszcze ze 4 mln zł. Na przełomie 2017 i 2018 roku, gdy władze miasta sprzedały „stary dworzec” za blisko 5 mln zł netto, zakładano, że pieniądze te wystarczą na budowę nowego, mniejszego, ale o wiele bardziej funkcjonalnego dworca niż ten stary.

Nowy dworzec autobusowy, przy ul. Dworcowej, na terenie pomiędzy wjazdem na stary dworzec i dawnym skwerze przy hali targowej, powstaje od początku ubiegłego roku. Planowano, że będzie oddany na „gwiazdkę 2018 roku”. Szybko okazało się, że zarówno termin jak i niskie koszty jego budowy to … mrzonki. W pierwszym przetargu najtańsza z ofert na budowę nowego dworca opiewała na 12,6 mln zł, a na pobliski parking dodatkowo ponad 1,2 mln zł. Władze miasta twierdziły, że da radę zbudować go dużo taniej i rozbiły inwestycję na serię mniejszych zadań. Po ponad roku budowy i wydaniu około 6,4 mln zł, w tym ponad 1,6 mln zł na wyłożenie terenu dworca kostką brukową, co jest teraz robione, teraz zdecydowano się o zwiększeniu finansowania na postawieniu konstrukcję blondynku dworca i zadaszonych peronów. Jeszcze na początku roku na te prace chciano wydać 4 mln zł, ale po kolejnych składanych przez przedsiębiorców ofertach, zdecydowano się podnieść kwotę do 6 mln zł by móc rozstrzygnąć ostatni przetarg. Na tyle opiewała złożona trzy tygodnie temu najtańsza oferta firmy DOM-GAZ z Częstochowy. Teraz, po zwiększeniu finansowania miejscy urzędnicy mogli ją formalnie uznać za najkorzystniejszą. Po podpisaniu umowy firma będzie miała czas do końca listopada na postawienie metalowej konstrukcji dworca i peronów wraz z zadaszeniem. 

Po podpisaniu umowy wartość prac realizowanych przy budowie nowego dworca autobusowego w Łomży wzrośnie do 12,4 mln zł. To jednak nadal nie będą wszystkie koszty tej inwestycji. Na zlecenie cały czas oczekują prace związane z budową i wyposażeniem budynku dworca. Jesienią te roboty przedsiębiorcy przystępujący do miejskich przetargów wyceniali na ok. 4 mln zł. Nadzieją na wyjście z twarzą z kosztownej sytuacji mają być środki unijne. Władze miasta zapowiedział, że pojawiła się szansa i chcą uzyskać dofinansowanie do budowy dworca z środków RPO województwa podlaskiego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę