Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Dotacje na wymianę „kopciuchów”

Główne zdjęcie
W mroźne dni dymy z kominów domów dobrze są widoczne nad Łomżą

Urząd Miejski w Łomży rozpoczął nabór wniosków do Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. To dotacje na wymianę w domach jednorodzinnych tradycyjnych „kopciuchów”, czyli pieców opalanych węglem, na „czyste” piece gazowe lub na biopaliwo (pellet), ewentualnie podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. W budżecie miasta na ten cel przeznaczono kwotę 300 tys. zł, co pozwoli na przyznanie 30 – 35 dotacji.

Miejski program dotacyjny kierowany jest do wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, jednakże przy przyznawaniu dotacji pod ocenę brane będą m.in. kryterium dochodowe, niepełnosprawność, liczba osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym, powierzchnia oraz stan techniczny budynku. Osoby o najniższych dochodach mogą otrzymać dotację nawet w wysokości 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Maksymalny koszt rozliczanego zadnia może wynieść 16 tysięcy złotych w przypadku przyłączania domu do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zainstalowania pieca gazowego. O trzy tysiące złotych mniej – 13 tys. zł – to maksymalny pułap inwestycji w piec opalany pelletem a 10 tys. zł w przypadku instalacji kolektorów słonecznych i/lub pomp ciepła.

Z miejskiej dotacji można pokryć koszty demontażu starych kotłowni lub palenisk węglowych, koszty zakupu i montażu fabrycznie nowego źródła ogrzewania, wykonanie wewnętrznej instalacji c.o. instalacji gazowej i instalacji elektrycznej, w zakresie niezbędnym do montażu i podłączenia nowego źródła ogrzewania, kosztów modernizacji kominów czy nabycia materiałów lub robót budowlanych, w zakresie niezbędnym do montażu i podłączenia nowego źródła ogrzewania.

Wnioski o udzielenie dotacji należy składać w Urzędzie Miejskim w Łomży przez miesiąc - do 7 czerwca. Przyjmuje je Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (pokój 103). Więcej informacji można uzyskać telefonicznie 86 2156792, lub za pośrednictwem e-mail: k.odachowski@um.lomza.pl.

Jakim powietrzem oddychamy w Łomży?
Dymy z kominów domów, czyli tzw. niska emisja, to główna przyczyna zanieczyszczenia powietrza w Łomży. O tym, że powietrze, którym oddychamy nie jest dobrej jakości świadczą wyniki pomiarów dokonywanych przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska. W pierwszym kwartale tego roku tylko przez 3 dni łomżanie mogli oddychali powietrzem, którego stan był określany jako bardzo dobry, a przez 20 dni jako dobry. W pozostałe dni stan powietrza był umiarkowany, dostateczny lub zły. Główną przyczyną tego był zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi PM10, które powstają przy spalaniu np. węgla czy drewna w piecach domowych.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę