Uwaga węże!
Do niecodziennego zdarzenia przyrodniczego doszło w dniu 26 kwietnia 2019 r. w Jedwabnem. Pracownicy ŁPKDN w Drozdowie otrzymali zgłoszenie w sprawie węży. Urząd Gminy Jedwabne zwrócił się z prośbą o pomoc w schwytaniu węży wychodzących z piwnic budynku komunalnego zarządzanego przez gminę. Na szczęście urzędnicy gminy trafnie rozpoznali dwa niegroźne węże, które złapał mieszkaniec budynku, a okazały się one zaskrońcami zwyczajnymi. W godzinach popołudniowych pracownicy ŁPKDN odłowili jeszcze 4 sztuki, które wraz z wcześniej odłowionymi zostały przewiezione do środowiska naturalnego. Po oznaczeniu płci okazało się, że były to dwa samce 1,5 metrowe oraz 4 mniejsze samice długości 80 cm.
Zaskrońce te zimowały w piwnicy budynku komunalnego grupowo w tzw. gnieździe. Kiedy wyczuły ciepło zewnętrzne z ostatnich dni uznały, że jest to odpowiedni moment do powrotu na łono natury w celu rozrodu. Aktywność węży i innych gadów zwykle przypada w połowie maja i początek czerwca, jednak ten rok jest wyjątkowy i węże postanowiły wydostać się wcześniej. Jeśli chodzi o miejsce zimowania, to nie stanowi ono ewenementu, gdyż węże zaskrońce lubią przebywać w pobliżu człowieka, polując na ogrodach czy też szukać schronienia w zagospodarowanej przez człowieka przestrzeni życiowej. Zaskrońce są spokojne i nie stanowią zagrożenia dla człowieka, nie mają jadu. Swoje ofiary zjadają po walce jeszcze żywe. Człowieka odstraszają syczeniem, oraz wydzielaniem specyficznego zapachu.
Pracownicy ŁPKDN dziękują za zaufanie społeczne i zgłaszanie przypadków dotyczących pomocy zwierzętom. Bogate doświadczenie w ratowaniu zwierząt pozwala skutecznie przywracać naturze zagrożone osobniki.
Zrozumiałą sytuacją są przypadki odmowy pomocy weterynaryjnej, czy też innych służb np. straży pożarnej, straży miejskiej gdy chodzi o niebezpieczeństwo związane z nieprzewidywalnymi zachowaniami przerażonych zwierząt.
ŁPKDN prowadząc Ośrodek Rehabilitacji Ptaków otrzymuje mnóstwo zgłoszeń dotyczących też ssaków, gadów, płazów i doskonale sobie z nimi radzi. Aktualnymi rezydentami znajdującymi się pod opieką są: bocian biały, myszołów zwyczajny, gawron, gołąb pocztowy, jeż.
Świat przyrody jest nadal mało poznany, dlatego dziękujemy za zgłaszanie nietypowych zachowań zwierząt lub potrzeby udzielania im pomocy.
Mariusz Sachmaciński