Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Wszyscy lubią lipy

Główne zdjęcie
Dariusz Godlewski Nadleśniczy Łomży

Przez pierwsze 30 minut akcji łomżyńscy leśnicy rozdali 150 sadzonek. W Nadleśnictwie Łomża, podobnie jak we wszystkich innych w kraju, dziś leśnicy rozdają drzewka ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMy. W Łomży to lipy drobnolistne. - To takie drzewko, które mam nadzieje przyjmie się wszędzie – mówi nadleśniczy Dariusz Godlewski radząc, aby przed posadzeniem dobrze przemyśleć miejsce. - Musimy pamiętać, że to jest małe drzewko. Teraz wystarczy mu 2 metry kwadratowe, ale musimy przewidzieć, że za 5, 10, czy 15 lat to już będzie kawałek drzewa – podkreśla wskazując, że lipa dorasta dorasta do 35 metrów wysokości.

Mieszkańcy Łomży, którzy rano przychodzili do nadleśnictwa po darmowe sadzonki mówili, że chcą je posadzić w ogródku lub na działce. 
- Mam trochę drzew, ale to przede wszystkim drzewa owocowe. Teraz będą wśród nich rosły dwie lipy – mówił jeden z nich. 
Każdy mógł otrzymać po dwie sadzonki. To tzw. jednolatki. Leśnicy wręczając je dawali także ulotkę jak posadzić drzewko. Nadleśniczy Łomży Dariusz Godlewski przekonuje, że uda się to każdemu, kto tylko zechce. Lipa to drzewo, które świetnie poradzi sobie także na słabszych glebach, w miejscu zacienionym i w zanieczyszczonym środowisku miejskim.
- Lipa to gatunek bardzo przyjazny dla człowieka i całej przyrody. W jego otoczeniu bardzo chętnie rosną inne gatunki, korzystają z niego ptaki i owady. W Polsce występuje problem z pszczołami, więc przy okazji możemy przyłączyć się do programy ochrony pszczół, bo będą miały trochę więcej pożytków – mówi nadleśniczy.
Nim jednak posiadacze lipy złapią się za szpadle, aby zgodnie z instrukcją wykopać dołek, w który wsadzą niewielkie drzewko, trzeba zastanowić się gdzie.     
- Wszystko co robimy w życiu musimy dobrze przemyśleć i z posadzeniem naszego drzewka też tak powinno być – radzi nadleśniczy Godlewski. - Nie sadźmy blisko domu, blisko ściany budynku, bo za parę lat będziemy mieć problem, że te gałązki tej ładnej naszej lipy zaczynają uderzać nam w okno, albo liście opadać do rynny. Musimy się odsunąć z tym drzewem troszkę dalej, bo okaże się, że te 3 – 4 metry to jest wręcz blisko.

Lipy drobnolistne to potężne drzewa. Najstarsze żyjące w Polsce mają ponad 500 lat, 35 metrów wysokość i gruby pień, którego obwód może mieć więcej niż 10 metrów.

Foto: Dariusz Godlewski Nadleśniczy Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę