Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Coraz trudniejszy strajk nauczycieli

W Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży po świątecznej przerwie uczniowie rozpoczęli normalne zajęcia. Wszyscy strajkujący przez ostatnie dwa tygodnie nauczyciele wrócili do pracy. Zajęcia pomimo trwającego strajku części nauczycieli rozpoczęły się także SP nr 4 i „Mechaniaku”. Napięta sytuacja jest zwłaszcza w szkołach średnich, gdzie w piątek ma być zakończenie roku szkolnego najstarszych klas. Wcześniej muszą się odbyć posiedzenia „rada klasyfikacyjnych” zatwierdzających stopnie uczniów na koniec nauki i dopuszczające ich do matury.

Strajk w szkołach trwa od 8 kwietnia. Początkowo w regionie objął on około 40 placówek, a teraz strajkuje mniej niż 20. - Sytuacja nauczycieli jest bardzo trudna. Tracą pieniądze, nie widać światełka w tunelu ze strony rządu  - mówi Aleutyna Kołos, prezes łomżyńskiego oddziału  Związku Nauczycielstwa Polskiego, które organizuje strajk szkolny. 
Ze strajku zrezygnowało większość miejskich przedszkoli. Akcja jest prowadzono tylko w dwóch placówkach PP nr 1 i PP nr 14. W szkołach podstawowych strajku nie ma w „jedynce”. W SP nr 4 dyrektor ogłosiła, że dziś „uczniowie przychodzą do szkoły zgodnie z planem lekcji” bo nauczyciele, którzy nie strajkują będą prowadzić zajęcia edukacyjne, a za strajkujących nauczycieli będą na bieżąco organizowane zastępstwa. 
- W Szkole Podstawowej nr 4 na liście strajkujących mamy dziś wpisanych 15, czy 16 nauczycieli – mówi prezes Kołos.
Pozostali dyrektorzy miejskich podstawówek informowali, że w ich szkołach strajk nauczycieli będzie trwał do odwołania. 

Napięta sytuacja jest w szkołach średnich. Uczniowie najstarszych klas, który w piątek kończą naukę i muszą mieć wystawiane oceny na koniec roku szkolnego. Przez strajk zagrożone są posiedzenia rad pedagogicznych zatwierdzających oceny. W tej chwili w szkołach zapadają decyzje strajkujących nauczycieli co z tym zrobić. Dziś po południu wyznaczone są posiedzenia Rada klasyfikacyjnych w Mechaniaku i III LO.  W obu szkołach trwa strajk, ale w Mechaniaku dziś – jak mówi dyrektor Jacek Kocoń - zajęcia odbywają się  „w miarę normalnie”. Dyrektor liczy, że na posiedzeniu rady klasyfikacyjnej będzie kworum, a w piątkę będzie mogło odbyć się zakończenie roku szkolnego najstarszych klas. 
Jutro rada klasyfikacyjna, pomimo strajku, ma odbyć się w Ekonomiku. Tu strajkujący nauczyciele mieli już zdecydować, że wezmą w niej udział. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę