Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

Miejskie ciepło od dziś droższe

Od dziś mieszkańcy Łomży więcej płacą za ciepło. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wprowadziło najszybciej jak było to możliwe, zatwierdzoną na początku miesiąca przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki „taryfę dla ciepła”. Cena ciepła dla mieszkańców ma wzrosnąć o 1/4, choć niektóre pozycje z „taryfy” są wyższe nawet o 35%.

Decyzja prezesa URE o zatwierdzeniu podwyżki cen ciepła produkowanego przez MPEC Łomża  została podjęta 5 kwietnia 2019 r., i 9 kwietnia opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Zgodnie z prawem nowy cennik mógł wejść w życie nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dnia od dnia jej opublikowania. Władze MPEC zdecydowały, że zacznie on obowiązywać najszybciej jak to jest możliwe, czyli od 24 kwietnia, czyli dziś.    

To ile mieszkańcy Łomży płacą za ciepło jest pochodną kilku stawek z taryfy. Obok ceny ciepła w złotych za GJ energii w taryfie dla ciepła są także: cena nośnika ciepła za m3, cena za zamówioną moc cieplną oraz stawki opłat stałych  i zmiennych za usługi przesyłowe. 
W największym stopniu drożeje cena ciepła. Jeden GJ energii cieplnej, który do tej pory kosztował 21,65 zł od dziś kosztuje 29,61 zł. To wzrost o stawki o ponad 35%.  W podobnym stopniu wrośnie także miesięczna cena za zamówioną moc cieplną, a w mniejszym stopniu cena nośnika ciepła - o blisko 17%.

Według wyliczeń władz MPEC Łomża rzeczywista podwyżka opłat za ciepło dla mieszkańców wyniesie ok. 25%. Dodajmy, że za ciepło mieszkańcy płaca nie tylko zimą, gdy włączane jest centralne ogrzewanie mieszkań. Produkowane przez ciepłownię miejską ciepło wykorzystywane jest także do podgrzania ciepłej wody użytkowej. 

Łomżyński MPEC w ciepło zaopatruje ponad 40 tysięcy mieszkańców Łomży. Ubiegłoroczny zysk miejskiej spółki wyniósł 2 mln 138 tys. 175 zł brutto. To był najlepszy wynik miejskiej spółki od 2014 roku i to pomimo faktu, że znacząco zdrożał węgiel wykorzystywany do produkcji ciepła, a ze względu na łagodną zimę przychody ze sprzedaży ciepła były niższe niż w 2017 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę