Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Czym jest świadomy sen i jak go wywołać?

Świadomy sen to specyficzny stan, w którym zdajemy sobie sprawę z tego, że to, co nas otacza, to nie prawdziwa rzeczywistość, a coś wyimaginowanego. Dzięki temu mamy pełną świadomość i kontrolę nad tym, co dzieje się w naszym marzeniach sennych i jesteśmy w stanie kierować przebiegiem dalszych wydarzeń. Jesteśmy w stanie to zrobić dzięki kierowaniu się naszymi wspomnieniami pochodzącymi z życia codziennego.

Sen świadomy to technika, którą chciałby poznać każdy z nas, więc warto zgłębić nieco swoją wiedzę na ten temat. Kto by nie chciał kierować swoimi snami w taki sposób, by spełniały się nasze marzenia - zapraszamy na artykuł współtworzony wraz z https://snoranplus.pl/.

Świadomy sen – początek


Twórcą świadomego snu, jest holenderski pisarz, który stworzy ten termin. Był on pisarzem, a także psychiatrą, a jest to Frederik Von Eeden. Opisał on to wyjątkowe zjawisko w 1913 roku, a w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku termin świadomego snu został potwierdzony przez Alana Worsleya. Stan świadomego snu zdarza się nam przypadkowo, a według niektórych, pojawia się on u każdego z nas. Jednak sztuką jest wytrenowanie swojego ciała i umysłu, tak by świadomy sen mógł być osiągany każdej nocy i nie był to przypadek, a czynność celowa. Jednak ten stan może być osiągany jedynie po długotrwałych treningach.

Świadome sny – czym one są?


Świadomy sen jest stanem, w którym zdajemy sobie sprawę ze swojego stanu. To mniej więcej oznacza tyle, że wiemy o tym, że śpimy i śnimy, a otaczające na wydarzenia są jedynie wytworem naszego umysłu. Jeżeli jesteśmy w stanie wywołać świadomy sen, to po odpowiednich treningach będziemy nawet w stanie pokierować jego treścią. Dzięki temu jesteśmy w stanie kierować wydarzeniami we śnie, tak jak w prawdziwym życiu, a do tego wszystko dzieje się nieco intensywniej. Dzięki temu śpiący jest w stanie znaleźć się w świecie, który jest przez niego wykreowany, i spełniać w nim swoje marzenia.

Na co pozwalają na świadome sny


Ten stan sprawia, że możemy o wiele więcej niż nam się wydawało. To właśnie świadomy sen jest sposobem na to, by spełniać swoje pragnienia, nawet te, które wydają nam się nierealne w prawdziwym świecie są w zasięgu ręki w czasie snu. Jest to narzędzie, które pozwala nam na poznanie naszej podświadomości, a dla artystów świadomy sen może być jednym z najlepszych źródeł inspiracji. Dodatkowo podczas tego snu możemy ćwiczyć nasze zdolności poznawcze, dzięki czemu poprawią się one w rzeczywistości. Podczas świadomego snu możemy szukać różnych rozwiązań naszych życiowych problemów, a także wykorzystać go jako technikę do terapii na koszmary senne.

Jak dzielimy sen — czyli fazy snu


Jeżeli chcemy osiągnąć świadomy sen, to konieczne jest zapoznanie się z tym jak on wygląda. Nasz sen składa się z pięciu różnych faz. Istnieją cztery fazy snu NREM, a także jedna faza REM. Fazy te w ciągu nocy są powtarzane cyklicznie. Jedna faza może trwać od osiemdziesięciu do stu dwudziestu minut, a ich długość zależy od uwarunkowań genetycznych. Na początku jest faza NREM, w której nasz organizm zaczyna się odprężać, a następnie wchodzi on w fazę płytkiego snu, który z upływem czasu przechodzi w fazę głębokiego snu. W tym stanie nasze ciało przestaje odbierać bodźce zewnętrzne, a także dochodzi do spowolnienia funkcji fizjologicznych w organizmie człowieka. Spowalnia więc oddech, a także bicie serca. Następnie organizm zaczyna wkraczać w fazę, w której uaktywnia się praca mózgu, a jest ona podobna do tej na jawie. Jest to faza REM – czyli szybkiego ruchu gałek ocznych. W tym samym czasie w organizmie człowieka zaczyna wzrastać ciśnienie, a także zwiększa się częstotliwość skurczów serca. Układ mięśniowy jest odpowiedzialny za ruchu dowolne, ale pozostaje on rozluźniony, by nasze ciało chronione było przed ewentualnymi obrażeniami. To inaczej zwany paraliż senny. To właśnie w tej fazie mogą się u nas pojawiać sny trwające od pięciu do trzydziestu minut. Po tej fazie następują kolejno fazy NREM. To więc oznacza, że marzenia senne w ciągu jednej nocy mogą pojawić się u nas 4-7 razy.

Wywołanie snu świadomego


Jest kilka technik, które pomagają nam wywołać świadomy sen. Wiele z nich opierają się na znajomości własnego cyklu snu, a następnie manipulowaniu nimi tak, by pojawiające się marzenia senne były świadome. Jedną z technik, jest WTBT – jest to w spolszczeniu pobudka, a następnie powrót do snu. Jest to przerwanie snu w końcowej fazie REM, następnie ponownie zasypianie z myślą o świadomym śnie. Dobrym sposobem dla początkujących, jest drzemka, jest to sposób na wywołanie świadomego snu, dzięki wykorzystaniu senności w ciągu dnia, by pojawiła się u nas jedna faza lub cały cykl snu. Doskonałym sposobem na wywołanie snu świadomego, jest technika szamańska. Jest to proces, w którym technika świadomego snu jest wspierana przy pomocy substancji psychoaktywnych. Występują one naturalnie w roślinach. Dzięki nim możliwe jest osiągnięcie świadomego snu, ale jest to technika zaawansowana, na którą lepiej decydować się po pierwszy próbach wykorzystania łatwiejszych technik.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę