Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wielki Czwartek to dzień Eucharystii i dzień kapłaństwa.

Główne zdjęcie
Katedra łomżyńska

Dziś Wielki Czwartek. W Kościele rozpoczynają się uroczyste obchody Triduum Paschalnego, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielkanocne uroczystości rozpoczną się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Jezusa, podczas której ustanowił Eucharystię oraz kapłaństwo.

Z tej przyczyny Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem we wszystkich kościołach katedralnych sprawowana jest Msza św. Krzyżma, na której gromadzą się wszyscy księża diecezjalni i odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Podczas tej mszy biskup święci także oleje chorych i krzyżmo, które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych.

Rozpoczynająca  Triduum Paschalne Msza Wieczerzy Pańskiej sprawowana jest wieczorem we wszystkich kościołach parafialnych i zakonnych. Przed rozpoczęciem liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste.

Po homilii ma miejsce obrzęd umywania nóg nawiązujący do gestu Chrystusa. Ma on wyrażać prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.

Po Mszy św. rusza procesja do ciemnicy, gdzie rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej pozostaje on bez obrusu, świec i wszelkich ozdób. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę