Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Fontanna za pół miliona

Główne zdjęcie
Tu ma być fontanna

Niemal pół miliona złotych będzie kosztowała nas budowa fontanny w Parku Jana Pawła II. Miejscy urzędnicy dokonali wyboru najkorzystniejszej oferty w ósmym przetargu, po ponad półtora roku poszukiwania tańszego wykonawcy. Nim można było wybrać ofertę władze miasta musiały o ponad 50% zwiększyć kwotę, którą planowano wydać na to zadanie. Jeśli dojdzie do podpisania umowy, wykonawca – firma z Białegostoku - będzie miał czas do końca sierpnia na zbudowanie fontanny w parku. Co ważne, aby ja postawić trzeba będzie rozebrać wielkie granitowe koło, które zbudowano tu w 2016 roku.

Układ alejek i obiektów Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma
Układ alejek i obiektów Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma
Koła w których ma powstać tężnia po lewej stronie i fontanna po prawej stronie Alejki Papieskiej. Zaznaczone na czerwono koła i fragmenty alejek mają być rozbierane.
Koła w których ma powstać tężnia po lewej stronie i fontanna po prawej stronie Alejki Papieskiej. Zaznaczone na czerwono koła i fragmenty alejek mają być rozbierane.

Papieża Pielgrzyma znajduje się pomiędzy ulicami Zawadzką, Prusa i Wyszyńskiego. Jeszcze kilka lat temu przypominał tylko łąkę z kilkoma ścieżkami, a jego „rewitalizacja” zaczęła się w 2016 roku. Pierwszy etap za 1,1 mln zł wykonało podległe władzom miasta MPGKiM. To wtedy w zachodniej części parku zbudowano betonowo-granitowe koła „Ogrodu Papieskiego”, gdzie miały być rabaty wypełnione nawiązującymi do barw papieskich białymi różami, żółtymi liliowcami i niebieską szałwią. Tu także ułożono 20 dużych granitowych płyt, na których miały być wyryte najważniejsze myśli świętego Jana Pawła II. 
Teraz duża część tego „Ogrodu Papieskiego” ma być rozebrana, bo władze miasta międzyczasie zmieniły plany i w jego środku wrysowano fontannę. Jej realizację, podobnie jak tężni na drugim dużym betonowym kole po przeciwnej stronie Alejki Papieskiej, wpisano do projektu, który zyskał unijne wsparcie. Dofinansowanie wynosi tylko niepełna 2 mln zł, ale ale trzeba się z niego rozliczyć.  Dotychczas – nie licząc 1,1 mln zł wydane w 2016 roku – na prace w ramach rewitalizacji parku wydaliśmy około 3,5 mln zł plus 492,7 tys. zł, które trzeba będzie zapłacić za fontannę. Początkowo władze miasta oczekiwały że ją i tężnię uda się zbudować za 600 tys. zł, ale poszukując tańszych wykonawców przez półtora roku to się nie udało. W marcu, gdy otwierano koperty z ofertami w ogłaszanym po raz ósmy przetargu na te zadania, ogłoszono, że na budowę fontanny przeznaczona jest kwota 320 tys. zł, a na tężnię 220 tys. zł. W przypadku tężni oferta była na 1 mln 225 tys. 326 zł i szybko zdecydowano o unieważnieniu tej części przetargu. Po ponad miesiącu analizowania ofert na budowę fontanny władze miasta zdecydowały się dołożyć brakujące niemal 180 tys. zł i wybrać jako najkorzystniejszą droższą o 20 tys. zł ofertę firmy ATM z Białegostoku. 
Jeśli dojdzie do podpisania umowy – już raz wybrano najkorzystniejszą ofertę na budowę fontanny, ale wykonawca się wycofał – prace ziemne w Parku Jana Pawła II powinny ruszyć na przełomie kwietnia i maja. 

Warto dodać, że na zlecenie, poza tężnią czekają także dwa place zabaw wyrysowanie w południowej części parku, obok miejsca gdzie budowana jest toaleta za 390 tys. zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę