Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Groźny smog w Łomży

Główne zdjęcie
Dominik Polesiński

Według oficjalnych pomiarów powietrze w Łomży jest najbardziej zanieczyszczone wśród miast województwa podlaskiego. Kilka dni temu informowaliśmy o ogłoszeniu „ALERTU POZIOMU 1” w związku z ryzykiem przekroczenia w tym roku poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5. „Ryzyko” wynika z faktu, że w 2018 roku i latach poprzednich stwierdzano takie przekroczenia. - Także normy zanieczyszczeń powietrza pyłami PM10 są na granicy ogłaszania alarmów – mówił Dominik Polesiński, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Białymstoku, podkreśla, że stacja pomiarowa w Łomży daje najgorsze wyniki w województwie, także ze względu na jej położenie – w pobliżu osiedla domków jednorodzinnych. - W Łomży wpływ emisji niskiej na zanieczyszczenie powietrza jest bardzo widoczny – dodawał podkreślając, że to czym oddychamy ma związek z tym jak ogrzewany domy.

O tym jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w Łomży „debatowano” podczas „I Łomżyńskiej Debaty Antysmogowej”, która we wtorek odbyła się w głównej sali konferencyjnej ratusza. Przyszło – łącznie z organizatorami i prelegentami – kilkanaście osób. Debatę zorganizowało powstałe na początku roku Łomżyńskie Towarzystwo Ekologiczne „Ekosfera doliny Narwi”, którego prezesem jest Wojciech Winko. Podkreślał, że z danych pomiarowych jakości powietrza dokonywanych przez Wojewódzka Inspekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku, wynika, że powietrze w Łomży jest znacznie bardziej zanieczyszczone niż np. w Białymstoku. Mówił, że za 80% zanieczyszczeń powietrza odpowiada niska emisja, czyli domowe piece grzewcze. Zwracał uwagę na fakt, że ważne także co w tych piecach jest spalane – węgiel, drewno czy także śmieci. 
Winko podkreśla, że zamontowane w Łomży urządzenia nie mierzą stężenia rakotwórczego benzoapirenu i poinformował, że ŁTE już zwróciło się z prośbą do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o ich montaż. 
Wśród zaproszonych na „Debatę” gości byli Dominik Polesiński, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Białymstoku, Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego oraz dr Katarzyna Paździor – Falkowska, lekarz pulmonolog i alergolog ze szpitala w Łomży.
- My monitorujemy stan jakości powietrza, ale świadomość ludzka jest bardzo mała – mówił Dominik Polesiński. Opowiadał o wynikach pomiarów powietrza uzyskiwanych w Łomży. Tłumaczył, że wpływ ma także lokalizacja stacji, która znajduje się w pobliżu osiedla domków jednorodzonych, a np. w Białymstoku dwie są ulokowane w centrum miasta.  Podkreślał, że dzięki temu dobrze widać w Łomży, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja, a nie transport drogowy. Przekroczenia dopuszczalnych norm notowane są głównie, gdy nie ma wiatru. 
Wypowiedź naczelnika wzbudziła uwagi niektórych, że gdybyśmy stację w Łomży przesunęli w inne miejsce, to mielibyśmy lepszą jakość powietrza.
- W naszym interesie jest nie wybielać tych danych. My w tym powietrzu żyjemy i ponosimy konsekwencje tego powietrza – ripostowała  dr Katarzyna Paździor – Falkowska
Polesiński zapowiedział także, że prawdopodobnie w 2020 roku w Łomży zostaną zamontowane urządzenia do mierzenia zanieczyszczenia powietrza benzoapirenem, o które wnioskował ŁTE, natomiast Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, pokazując europejskie mapy i dane, wskazywał, że Polska jako kraj ma najgorszą jakość powietrza i największe stężenie rakotwórczego benzoapiren w Unii Europejskiej. 
- Benzopiren powstaje wskutek spalania węgla czy drewna w stosunkowo niskich temperaturach i  występuje również w dymie – mówi podkreślając, że wchodząc w skład smogu może prowadzić do śmierci. 
Odnosząc się bezpośrednio do sytuacji w Łomży Piotr Siergiej mówił, że zlikwidować niską emisję „będzie stosunkowo łatwo”. - Wystarczy zlikwidować kopciuchy (stare domowe piece grzewcze – dop. red.) i o 80% zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza. Dojedzie obwodnica miasta i macie problem z głowy – mówił podkreślając, że wymiana około 1,5 tysiąca starych pieców  na nowoczesne w domach jednorodzinnych „jest do zrobienia.

Foto: Dominik Polesiński
Foto: Wojciech Winko
Foto:
Foto: Dominik Polesiński, dr Katarzyna Paździor – Falkowska, Piotr Siergiej
Foto: uczestnicy  „I Łomżyńskiej Debaty Antysmogowej”
Foto: Piotr Siergiej
Foto:
Foto:
Foto: Dane WIOŚ z automatycznego pomiaru zanieczyszczeń powietrza w Łomży za ostatnie 30 dni. Czerwone słupki wskazują przekroczenie dobowych norm zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 w pierwszych dniach kwietnia 2019 roku

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę