Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Dwa tygodnie na PIT-a

Dwa tygodnie zostały do końca tegorocznej kampanii składania PIT-ów. Do tej pory rozliczyło się około 40% podatników. W urzędach nie ma kolejek, głównie dlatego, że ponad trzy czwarte zeznań składanych jest przez Internet.

Na złożenie zeznania PIT mamy tradycyjnie czas do końca kwietnia. W urzędach skarbowych w woj. podlaskim złożono do tej pory 325 tys. PIT-ów, z ponad 800 tysięcy spodziewanych. 
- Aż 77 proc. złożonych do tej pory zeznań wpłynęło do urzędów skarbowych w formie elektronicznej – za pośrednictwem systemu e-Deklaracje lub nowej usługi Twój e-PIT – podaje  Radosław Hancewicz z Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
Z tej ostatniej usługi, wprowadzonej przez fiskus w tym roku, która polega na przygotowaniu wstępnym zeznania podatkowego przez Urząd,  skorzystało dotychczas ponad 94 tys. osób w województwie podlaskim. Ona także sprawia, że po raz pierwszy w historii, niektórzy podatnicy w ogóle nie muszą pamiętać o rozliczeniu. 
- Jeżeli podatnik nic nie zrobi z zeznaniem PIT przygotowanym przez urząd skarbowy w usłudze Twój e-PIT i nie rozliczy się samodzielnie, 30 kwietnia 2019 r. Twój e-PIT zostanie uznany za złożony i zaakceptowany – podaje Hancewicz zaznaczając, że jeśli z zeznania będzie wynikała konieczność dopłaty to urząd skarbowy przyśle taką informację. 
Niemnie warto zalogować się do systemu i zweryfikować lub uzupełnić przygotowane zeznanie. Nie ma tam np. uwzględnionej ulgi na dziecko studiujące i trzeba ją wprowadzić samodzielnie. - Zalogować muszą się z pewnością te osoby, które chcą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, ponieważ usługa w pierwszej opcji przygotowała zeznania indywidualne – dodaje Hancewicz.

Miliony szybciej zwracane
W rozliczanych do tej pory PIT-ach 80% rozliczających się wskazało, że z ich dochodów pobrana zbyt duży podatek i należny jest zwrot środków. Na zwrot pieniędzy, w przypadku zeznań złożonych elektronicznie, urząd skarbowy ma 45 dni.  
- Do tej pory urzędy skarbowe woj. podlaskiego zwróciły podatnikom już 218 mln zł i zwroty te trafiają do podatników dużo szybciej niż w poprzednich latach. Monitorujemy to na bieżąco. W niektórych urzędach zwroty dokonywane są prawie „od ręki”, co oznacza, że jeśli nie ma wątpliwości związanych z rozliczeniem, to pieniądze trafiają na konto podatnika w ciągu kilku dni – podkreśla Radosław Hancewicz.  

O czym warto pamiętać?
Po pierwsze, pamiętajmy, że w tym roku usługa Twój e-PIT jest skierowana do podatników rozliczających się na zeznaniach PIT-37 i PIT-38. Pozostali podatnicy rozliczają się na dotychczasowych zasadach. 
Po drugie, po wysłaniu naszego zeznania warto złożony formularz zapisać sobie na komputerze lub wydrukować. W przyszłym roku będzie on potrzebny do zalogowania się do usługi. Wydrukujmy także Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest elektroniczną pieczątką i które wygeneruje się nam w systemie po przyjęciu zeznania przez system Ministerstwa Finansów. 
Po trzecie, pamiętajmy, że jedynym sposobem składania elektronicznych formularzy PIT za 2018 r. – udostępnianym przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową – jest usługa Twój e-PIT lub e-Deklaracje na Portalu Podatkowym www.podatki.gov.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę