Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Cena dworca coraz wyższa

Główne zdjęcie
Wizualizacja peronów nowego dworca autobusowego w Łomży

Po raz kolejny ceny wykonania i montażu konstrukcji stalowej budynku dworca autobusowego w Łomży i peronów wraz z ich szklanym zadaszeniem, okazują się dużo wyższe niż oczekiwały władze miasta. Mimo zwiększenia kwoty na realizację inwestycji, najniższa cena z ofert przedsiębiorców jest jeszcze o blisko 50% droższa. Władze Łomży „po gospodarsku” nowy dworzec autobusowy budują od ponad roku i wszystko wskazuje na to, że gdyby od razu zlecono jego budowę „komercyjnie” byłoby nie tylko szybciej, ale i taniej.

Na przełomie 2017 i 2018 roku władze miasta sprzedały „stary dworzec” za blisko 5 mln zł netto. Pierwotnie zakładano, że sprzedając niemal hektarową działkę w samym centrum miasta – u zbiegu ulic Alei Legionów z gen. Władysława Sikorskiego, uzyskamy pieniądze na budowę nowego, mniejszego, ale o wiele bardziej funkcjonalnego dworca niż ten stary. Nowy dworzec autobusowy miał być oddany na „gwiazdkę 2018 roku”. Szybko okazało się, że niskie koszty jego budowy to … mrzonki. W pierwszym przetargu najtańsza z ofert na budowę nowego dworca opiewała na 12,6 mln zł, a na pobliski parking dodatkowo ponad 1,2 mln zł. 
Szukając oszczędności władze miasta zdecydowały się rozbić inwestycję na serię mniejszych zadań. Po ponad roku budowy, wydaniu blisko 4,8 mln zł i zleceniu prac za ponad 1,6 mln zł – na wyłożenie terenu dworca kostką brukową – okazuje się, że na ukończenie tej inwestycji potrzebne będzie jeszcze dużo więcej pieniędzy. 

W poniedziałek w ratuszu otwierano koperty z ofertami złożonymi w kolejnym przetargu na wykonanie i montaż konstrukcji stalowej budynku dworca i peronów wraz z ich szklanym zadaszeniem. Miejscy urzędnicy ogłosili, że władze miasta na realizację zadania przeznaczają 4,2 mln zł. To o 200 tys. zł więcej niż w poprzednim przetargu z lutego tego roku i blisko dwa razy więcej niż chciało zapłacić w grudniu 2018 r. Niestety ciągle za mało. Trzy firmy, które złożyły oferty zażądały znacznie więcej. Najniższa z cen opiewa na niemal równe 6 mln zł, a najwyższa to niemal 8,5 mln zł. 
Nie wiadomo czy wobec tak wielkich różnic cen oczekiwanych i oferowanych władze miasta zdecydują się na rozstrzygniecie tego przetargu, czy ogłoszą go po raz następny...

Dodajmy, że na zlecenie cały czas oczekują prace związane z budową i wyposażeniem budynku dworca. Jesienią te roboty przedsiębiorcy przystępujący do miejskich przetargów wyceniali na ok. 4 mln zł. To oznaczałoby, że na budowę „po gospodarsku” nowego dworca autobusowego miasto Łomża będzie musiało wydać około 16,5 mln zł. „Komercyjna” wycena wiosną ubiegłego roku była o ponad 2,5 mln zł tańsza. 
Nadzieją na wyjście z tej sytuacji mogą być środki unijne. Władze miasta zapowiadają, że pojawiła się szansa i chcą uzyskać dofinansowanie do budowy dworca z środków RPO województwa podlaskiego. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę