Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Łomża oddała hołd bohaterom września

Główne zdjęcie
kombatanci

Kompania Honorowa Wojska Polskiego, kombatanci, poczty sztandarowe i między innymi przedstawiciele władz Łomży wczoraj oddawali hołd żołnierzom polskiego września 1939 roku. Głównym punktem łomżyńskich obchodów 66 rocznicy wybuchu II wojny światowej była uroczysta Msza święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. To obok tej świątyni znajduje się były cmentarz garnizonowy, na którym pochowano szczątki 444 żołnierzy ekshumowane z pól bitewnych września 1939 r. na Ziemi Łomżyńskiej.

Modlitwą za dusze tych zmarłych a także za dzisiejsze losy Ojczyzny przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Zawistowski. W wygłoszonej homilii podkreślał, że Polacy w 1939 roku stanęli po stronie prawdy i wolności. Zarówno żołnierze ginący na polach bitewnych jak i politycy, którzy przed wybuchem wojny nie chcieli się zgodzić na ustępstwa czy współprace zarówno z hitlerowcami jak i stalinistami – nie mieli innego wyjścia bo dla nich Bóg, Honor i Ojczyzna były wartościami prawdziwymi.
Biskup Tadeusz wspominając totalitaryzmy XX wieku i ofiarę jaką poniósł w latach II wojny światowej Naród Polski przestrzegał przez ateizmem współczesnej Europy. - „Jeżeli Europa będzie szła w tym kierunku, to przyjdzie jakiś kolejny wrzesień i kolejna Bestia”. - mówił biskup - „Człowiek bez Boga i Jego prawa okazuje się dziwnie otumaniony - chociaż nazywa siebie człowiekiem postępowym. Otumaniony w tym sensie, że jakby przymyka oko na z ateizmem związaną brutalność, pogardę dla człowieka, godzenie się na różne zbrodnie tego świata.”

Po Mszy świętej wojsko, kombatanci, delegacje i poczty sztandarowe przeszły przed znajdujący się u wyjścia ze świątyni krzyż. To tu spoczęły szczątki żołnierzy września poległych w obronie Ojczyzny na Ziemi Łomżyńskiej. Przed rozpoczęciem budowy kościoła prochy poległych żołnierzy zebrano ze znajdującego się w tej części miasta cmentarza i przeniesiono na miejsce gdzie jest obecnie ołtarz, przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II w 1991 roku odprawiał Mszę Świętą.
Foto: kombatanci
Foto: podczas Mszy Św. za Ojczyznę
Foto: wieńce pod obeliskiem
Foto: kombatanci
Foto:
Foto:
Foto: kombatanci
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę