Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Łomżyńskie morsy zakończyły sezon

Kilkaset osób uczestniczyło w ostatniej w tym sezonie imprezie morsów na nadnarwiańskiej plaży. Nie wszyscy weszli do wody, ale i tak zdecydowało się na to ponad stu śmiałków, mówiących nawet, że jej temperatura, wynosząca około 7 °C, jest zbyt wysoka, jak na ich wymagania. Morsy tańczyły też zumbę, podziwiały pokazowe walki młodych bokserów z BKS „Tiger” Łomża, podopiecznych Zbigniewa Maleszewskiego, miały do dyspozycji ruską banię z podgrzewaną wodą i generalnie miło spędziły słoneczne, sobotnie popołudnie. – Trochę nam smutno, że kończymy sezon, bo lubimy to co robimy, ale kończymy zabawą, grillem i integracją, wiedząc, że spotkamy się znowu jesienią! – mówi Agnieszka Kołakowska z łomżyńskiej grupy morsów.

Morsy Łomża zaktywizowały się przed dziewięciu laty, ale już wcześniej nad Narwią nie brakowało entuzjastów zimowych kąpieli, takich jak Marek Czerwonko. Obecnie grupa liczy prawie 300 osób w różnym wieku, gdy jeszcze dwa-trzy lata temu było to zaledwie 30-40 osób. Spotykają się regularnie na miejskiej plaży od października do kwietnia, często też uczestniczą w imprezach organizowanych przez zaprzyjaźnione grupy z całego kraju.

– Staramy się integrować z innymi grupami – potwierdza Agnieszka Kołakowska. – Zawsze też jak gdzieś jedziemy, nawet te 600-800 kilometrów, to przedstawiamy innym walory naszej okolicy, bo mamy przecież piękną rzekę i plażę, więc później ci ludzie chętnie odwiedzają Łomżę.

Tak było też na zakończenie poprzedniego sezonu, bowiem nad Narwią pojawili się goście nie tylko z pobliskich miejscowości jak: Nowogród, Łyse, Zambrów, Grajewo czy Ostrołęka, ale też Ełku, Ciechanowca, Mrągowa, Białegostoku, Gołdapi czy Siemiatycz.

– Od czterech lat jestem efektywnie morsującym morsem – mówi Jarosław Zieliński z Gołdapi.

– W tym czasie zaliczałem wszystkie zjazdy, byłem choćby w Szwecji czy na Litwie, ale to był już samodzielny wyjazd i ekstremalne warunki, bo akurat Niemnem schodziła kra. Bardzo chętnie przyjechałem też do Łomży, bo wszyscy nadajemy na tych samych falach, wzajemnie bardzo się lubimy, a  do tego macie tu bardzo prężnie działający klub – w naszym Morsy Gołdap jest nas około 30, czyli znacznie, znacznie mniej.

Po zumbie i pokazowych walkach bokserskich nastąpiła intensywna rozgrzewka, po czym liczna grupa radośnie weszła lub wbiegła do wody. Część spędziła w niej kilka minut, ale zdecydowana większość znacznie więcej, a byli i tacy, którzy wyszli z niej dopiero na wieść, że trzeba ustawić się do pamiątkowego zdjęcia. Jak podkreślają morsy, takie kąpiele to nie tylko duża frajda i świetna zabawa, ale przed wszystkim poprawa stanu zdrowia, coś na podobieństwo krioterapii.

– Miałem różne schorzenia bólowe związane z kręgosłupem, z kolanami, ze stawami – mówi Jarosław Zieliński. – I zimą, jak morsuję raz-dwa razy w tygodniu, to te bóle mijają!

Wśród morsów był też wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś. Jak przyznał woli nieco cieplejszą wodę, ale nie wykluczył, że w przyszłości może również spróbuje morsowania.

– Marszałek województwa podlaskiego po raz pierwszy podjął decyzję, żeby objąć tę imprezę honorowym patronatem – mówi Marek Olbryś. – Staramy się włączyć w tę bardzo dobrą inicjatywę morsów łomżyńskich, która bardzo się rozrasta i trzeba ją doceniać, nagłaśniać i wspierać, bo to nie tylko zdrowy styl życia, ale też kontakt z naturą i działania na rzecz ochrony środowiska.

– Już możemy zaprosić wszystkich zainteresowanych zdobyciem odporności na przyszły sezon – podsumowuje Agnieszka Kołakowska. – Zaczynamy w październiku/listopadzie i kąpiemy się regularnie aż do nadejścia wiosny – warto się do nas przyłączyć nie tylko z dbałości o zdrowie, bo w naszej grupie jest świetna atmosfera.

 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę