Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Perspektywa na miejską ziemię

Główne zdjęcie
Miejska działka nr 12717/1 o powierzchni 472 m2, została zabudowana parkingiem przy okazji budowy przez SM Perspektywa bloku Zawadzka 61. W 2015 roku miasto wypłaciło spółdzielni za ten grunt ponad 67 tysięcy złotych.

Wracamy do tematu wystawienia przez władze miasta „do najmu” miejskiej działki przy nowej części ulicy Zawadzkiej. Działka ma niespełna 500m2 powierzchni, a władze ogłosiły, że chcą ją wynająć na 3 lata z przeznaczeniem „pod budowę miejsc parkingowych wraz z infrastrukturą”. Najemcą może być tylko jeden podmiot – SM Perspektywa, która parkingiem większość miejskiej działki zbudowała już kilka lat temu. Teraz poszukuje wykonawcy, który obok zbuduje nowy bloku, a w zleceniu jest także zagospodarowanie i uzbrojenie tej miejskiej działki. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w 2015 roku władze miasta, za przejęcie tej samej działki od SM Perspektywa zapłaciły jej ponad 67 tysięcy złotych. Teraz oczekują czynszu na poziomie poniżej 10% tej kwoty.

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia na  budowę nowego bloku spółdzielni także na miejskiej działce
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia na budowę nowego bloku spółdzielni także na miejskiej działce

15. marca 2019 roku w miejskim BIP pojawiło się ogłoszenie „wykaz nieruchomości, stanowiących własność Miasta Łomża, przeznaczonych do przekazania w najem”. To trzy działki: kilkanaście metrów gruntu pod garażem, kawałek Starego Rynku z przeznaczeniem na wakacyjne ustawienie stolików i parasoli i – co najciekawsze – działka nr 12717/1, przy ul. Zawadzkiej, o powierzchni 472 m2 z przeznaczeniem „pod budowę miejsc parkingowych wraz z infrastrukturą”. Wysokość czynszu w tym przypadku została ustalona w symbolicznej kwocie - 2 tys. 30 zł netto rocznie, czyli w sumie  przez trzy lata byłoby to 6 tysięcy 90 zł. 
Problem pojawia się, gdy mapę z tą działką nałożymy na zdjęcia „satelitarne” rządowego systemu Geoportal.gov.pl. Ujawniają one, że miejska działka nr 12717/1 jest już, w ogromnej większości, zabudowana parkingiem. Teren częściowo jest na działce z oddanym do użytku w 2015 roku blokiem. 

Pytaliśmy w ratuszu dlaczego władze miasta Łomża chcą oddać działkę przy ul. Zawadzkiej nr. 12717/1 o w najem, a nie ją sprzedać? „Przecież już dziś wiadomo, kto będzie najemcą.”
Kilka dni później, już po ujawnieniu przez nas, że działka ta w większości jest już zabudowana parkingiem (zobacz: Dziwaczne akcje na ziemi) Łukasz Czech z ratusza przekonywał, że działki nie można było wystawić na sprzedaż. Tłumaczył, że „do Urzędu Miejskiego wpłynął wniosek z prośbą o udostępnienie” tej nieruchomości. Podawał, że zgodnie z uchwałą z 28 grudnia 2011 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej części Łomży działka została przeznaczona pod drogę, ale zgodnie z decyzją prezydenta z 4.09.2017 r. o zezwoleniu  na realizację inwestycji drogowej oraz zatwierdzeniu projektu budowlanego na budowę i rozbudowę ulicy Zawadzkiej w Łomży nieruchomość ta stała się zbędna na potrzeby drogi. Niemniej samo ujęcie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod drogę miało uniemożliwiać jej sprzedaż.

W odpowiedziach na kolejne pytania m.in.: od kogo i kiedy wpłynął wniosek Łukasz Czech przyznał, że wniosek „o dysponowanie częścią nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów, jako działka nr 12717/1” złożyła Spółdzielnia Mieszkaniowa  „Perspektywa”. W odpowiedziach obszernie tłumaczył, że kilka lat wcześniej była ona właścicielem działek w tej części miasta, na które w styczniu 2011 roku wydano warunki zabudowy. Latem 2012 r. spółdzielnia otrzymała decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę obejmujące części działek z decyzji o warunkach zabudowy. W kolejnym roku na wniosek „Perspektywy” dokonano łączenia i podziału działek wyodrębniając m.in. działkę nr 12717/1, która na mocy decyzji z listopada 2013 r. - jak podaje Czech - „przeszła na własność Miasta Łomża, ponieważ w planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod drogę publiczną.”

Dopytujemy: za ile miasto przejęło od SM Perspektywa działkę nr 12717/1?
- Realizując postanowienia tej (z listopada 2013 r. dop. red.) decyzji , w 2015 roku, za przejęty grunt wypłacone zostało odszkodowanie w wysokości 67.552,64 zł – podał Łukasz Czech. 
Tym razem napisał, że miejscy urzędnicy rozliczając nieruchomości powiązane z ubiegłoroczną budową przedłużenia ul. Zawadzkiej „stwierdzili również nieuregulowany stan władania działką oznaczoną numerem 12717/1 (zajęta pod parking)”. - W związku z powyższym, za okres od 15.12.2013 r. do 31.03.2019 r. naliczono opłatę w wysokości 10.742 zł za bezumowne jej wykorzystywanie przez spółdzielnię – podał Czech przekonując, że dlatego teraz „chcąc uregulować korzystanie z miejskiej nieruchomości przez dalszy okres wystawiono ją do wynajmu”.

Kiedy spółdzielni naliczano opłatę za bezumowne wykorzystywanie miejskiej działki 12717/1? Tego jeszcze nie wiemy. 

WAŻNE. W ubiegłym tygodniu SM „Perspektywa” ogłosiła swój przetarg na wyłonienie firmy, która zbuduje jej blok przy ul. Zawadzkiej 63. W specyfikacji istotnych warunków zamówienia podano, że inwestycja dotyczy budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami i garażami wraz z towarzyszącym zagospodarowaniem i niezbędnym uzbrojeniem terenu. Podano także, że obejmuje ona działki nr: 12269/3, 12270/1, 12717/4, 12717/1, 12721/3, 12274/4. Czwartą z wymienionych jest właśnie ta kontrowersyjna miejska działka. Miasto przejęło ją od spółdzielni wypłacając jej ponad 67 tysięcy złotych, a teraz spółdzielnia ma ją wynająć od miasta płacąc ok. 10% tej kwoty.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę