Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

66 lat temu

W samo południe w Łomży tak jak w całej Polsce zawyją syreny alarmowe. Dziś przypada 66 rocznica wybuchy II wojny światowej. W Miejscach Pamięci Narodowej złożone zostaną kwiaty. O godz. 18.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego biskup Tadeusz Zawistowski będzie przewodniczył Mszy świętej w intencji Ojczyzny. W kościele będą kombatanci, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz, a także Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Po Mszy św. zapalone zostaną znicze w znajdującej się przy świątyni kwaterze wojennej, w której pochowano żołnierzy polskich z września 1939 roku. W tym miejscu na byłym cmentarzu garnizonowym, znajdowała się kwatera wojenna, w której zostało pochowanych 444 żołnierzy 33, 42, 71 pułków piechoty i 18 pułku artylerii lekkiej oraz podlaskiej i suwalskiej brygad kawalerii wojska polskiego, szczątki, których ekshumowano z pól bitewnych września 1939 r. na Ziemi Łomżyńskiej. Pochowano tu również szczątki 1857 ofiar terroru okupanta niemieckiego z lat 1941 – 1944.

W 1939 roku Łomża liczyła 27000 mieszkańców (bez wojska). II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia. Miasto legło w gruzach aż w 70%. W wyniku deportacji i mordów liczba ludności zmalała o 60%.
"Wyzwolenie" Łomży nastąpiło 13 września 1944 roku.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę