Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Fajne dzieci, którym trzeba pomóc zmierzyć się z tym światem”

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Według szacunków jedno na 112 rodzących się dzieci dotkniętych jest tym zaburzeniem. - Autyzm to nie choroba i za autyzmu się nie wyrasta - podkreślają specjaliści. Organizowane obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają zwrócić uwagę na potrzebę tolerancji i akceptacji osób nim dotkniętych. W Łomży apelują także do rodzin, w których są dzieci ze spektrum autyzmu, aby „nie uciekać w cztery ściany przed pomocą ludzi, który się tym zajmują”. - Każda praca z dziećmi z autyzmem przybliża je do życia w społeczeństwie – mówi Dorota Zwierzyńska z fundacji Dr Otis.

Fundacja od kilku lat prowadzi Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży oraz Szkołę Podstawową Specjalną dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży i jest organizatorem łomżyńskich obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W tym roku odbędą się one w najbliższy weekend – do piątku do niedzieli. Będzie tradycyjny już „Niebieski marsz”, Konkurs Małych Form Teatralnych, „niebieski autobus”,a przede wszystkim organizowana w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości konferencja „Kolorowy świat autyzmu”.
Obchody  Światowego Dnia Świadomości Autyzmu to, jak mówią osoby związane z Fundacją Dr Otis, zwieńczenie ich całorocznej pracy, związanej nie tylko z rehabilitacją dzieci dotkniętych autyzmem, ale także uświadamianiem wszystkich innych czym on jest, a czym nie jest. 
- To są dzieci, które mają swoje zainteresowania, swoje pasje. Fajne dzieci, którym trzeba pomóc zmierzyć się z tym światem – mówi  Anna Pieńkowska, terapeutka z Fundacji Dr Otis. 
Podkreśla, że do 5 roku życia mózg człowieka jest najbardziej plastyczny, dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie spektrum autyzmu i rozpoczęcie rehabilitacji. Mówi, że dla niektórych rodziców to rudny temat, ale warto – jeśli zaobserwujemy u dzieci niepokojące zachowanie – zawrócić się o pomoc do specjalistów. 

„Kolorowy świat autyzmu”
Ci będą gośćmi zaplanowanej na sobotę i niedzielę konferencji w PWSIiP pt. „Kolorowy świat autyzmu”. Wśród zaproszonych jest dr Anna Prokopiak z Lublina, autorka książki „Niedyrektywność i relacja. Terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu” oraz prof. dr hab. Ewa Pisula kierownik Zakładu Psychologii Rehabilitacyjnej Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, która zajmuje się zaburzeniami rozwojowymi u dzieci. W ramach konferencji odbędą się także warsztaty z Adrianem Borowikiem i Jackiem Kielinem.  
Udział w konferencji jest bezpłatny, tak jak i w  innych wydarzeniach  Światowego Dnia  Świadomości Autyzmu. 
W piątek w Łomży zorganizowany będzie „Niebieski Marsz”. Przede wszystkim dzieci ze szkół ruszą w nim o godzinie 10. z parkingu przy Parafii pw. Krzyża Świętego i ulicami: Zawadzką,  Piłsudskiego, Szosą Zambrowską, Polową i Giełczyńską przejdą na Plac Niepodległości.
Chwilę później, o godz. 12.30, w pobliskim Teatrze Lalki i Aktora w Łomży odbędzie się Konkurs Małych Form Teatralnych „Autyzm = Człowiek”
- W ubiegłym roku w przeglądzie były trzy zespoły, w tym roku jest pięć. Młodzi ludzie mówią o autyzmie, ale i świecie który może być piękny – mówił Jarosław Antoniuk dyrektor Teatru zapraszając na widownię przede wszystkim uczniów łomżyńskich szkół. 
Tego dnia w jednym z miejskich autobusów MPK wolontariusze Fundacji Dr Otis będą także rozmawiali z pasażerami o autyzmie i rozdawali ulotki informacyjne oraz gadżety dla dzieci.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę