Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Nowoczesne CSM dla pielęgniarek

Kosztowało ponad dwa i pół miliona złotych. Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej otwarto w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. To pięć specjalistycznych sal z nowoczesną aparatura medyczną i inteligentnymi fantomami, na których studenci pielęgniarstwa będą się uczyć i ćwiczyć. – Wykorzystanie nowoczesnych technologii, są na to liczne dowody, podnosi jakość kształcenia – mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślając, że łomżyńskie CSM jest jedną z 35 takich placówek w kraju.

- To duże wydarzenie w historii naszej uczelni. Wchodzimy w nowy etap  kształcenia na kierunku pielęgniarstwa - powiedział podczas uroczystości otwarcia CSM rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik. Dodał, że „Centrum pozwala w sposób bardzo nowoczesny i profesjonalny kształcić kolejne pokolenia pielęgniarek”.
CSM odwzorowuje klimat nowoczesnych szpitalnych sal. Zostały one wyposażone w specjalistyczną aparaturę: kardiomonitory, respirator, wózki reanimacyjne, nowoczesne defibrylatory wielkości niewielkiej damskiej torebki,  inkubator, łóżka zwykłe, ortopedyczne oraz do intensywnej terapii. Są w nim inteligentne fantomy: dorosłego mężczyzny, kobiety, dziecka, niemowlęcia, wcześniaka, kobiety rodzącej, starego człowieka. Fantomy do nauki złożonych czynności pielęgniarskich, jak również reanimacji. 
Obecny na uroczystości wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślał, że „studenci mogą przygotowywać się w warunkach, które są bardzo zbliżone do tego, jak wygląda wykonywanie tego zawodu w praktyce”.
Także dr n. o zdr. Joanna Chilińska, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu  PWSIiP wskazywała, że co nowoczesne centrum medyczne daje poczucie bezpieczeństwa pacjentom w szpitalach, ale również daje poczucie bezpieczeństwa pielęgniarkom, które po takich ćwiczeniach będą lepiej przygotowane do wykonywania zawodu w rzeczywistości.

Goście zaproszeni na uroczystość otwarcia mogli przyglądać się jak realistycznie funkcjonują fantomy. Mogą mówić, krzyczeć, krwawić, reagują na podjęte działania terapeutyczne. Trzy z nich to symulatory tzw. „wysokiej wierności”, odwzorowują w detalach postacie ludzkie oraz symulują objawy poszczególnych jednostek chorobowych. W szyi, klatce piersiowej oraz kończynach, mają umieszczoną elektronikę podłączoną do laptopa z interfejsem szpitalnego kardiomonitora. Takie symulatory można intubować, robić im masaż serca, podawać leki drogą dożylną, domięśniową, doszpikową, mierzyć tętno, ciśnienie tętnicze, zgłębnikować, odsysać. Po wykonaniu każdego zabiegu zmieniają się parametry życiowe, zgodnie z symulowaną chorobą.
– To symulacja, ale ma być realnym, wartościowym doświadczaniem dydaktycznym. Ma na celu lepsze przygotowanie studenta do kontaktu z pacjentem. To dzięki niej studenci będą nabywać wiedzę i doskonalić umiejętności bez narażania siebie i pacjentów na ryzyko – informowała dr n. o zdr. Ewa Fiega, koordynatorka projektu, osoba kontrolująca wszystkie jego aspekty, od finansowych po merytoryczne. 

Centrum Symulacji Medycznej przy PWSIiP w Łomży powstało z środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach wspierania wysokiej jakość kształcenia na kierunkach medycznych. 
Podczas uroczystości poseł Mieczysław Baszko w imieniu wicepremiera, ministra nauki Jarosława Gowina przekazał rektorowi PWSIiP wielki czek na przyznany już wcześniej 1 mln zł. Pieniądze to nagroda dla łomżyńskiej uczelni za znalezienie się w gronie 15 państwowych wyższych szkół zawodowych w Polsce w „konkursie” Dydaktyczna inicjatywa doskonałości,  w której oceniano losy absolwentów.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę