Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Diecezja, Łomża i Katedra żegnały Ks. Gołaszewskiego (+86)

Księdza Henryka Gołaszewskiego, zmarłego we wtorek tydzień temu przed godz. 8. rano w Domu Wspólnoty Kapłańskiej, pożegnało ok. 250 osób duchownych i świeckich na mszy św. pogrzebowej w Katedrze. Na prezbiterium, za trumną proboszcza parafii katedralnej w latach 1986 – 1998, stało 7 sztandarów, m.in., Miasta Łomża i Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, które ukończył w 1957 r. przyszły oficjał Sądu Biskupiego z lat 1976 – 1986 i proboszcz w rodzinnej parafii Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie w latach 1998 – 2004. Eucharystię za zbawienie Księdza Henryka (+86) koncelebrowali biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski i biskup senior Stanisław Stefanek.

Wśród żałobników, odprowadzających w modlitwie Zmarłego, znaleźli się członkowie najbliższej rodziny Księdza Henryka Gołaszewskiego, Jego ostatnia gospodyni Jadwiga, opiekujące się Nim Siostry Szarytki oraz Siostry Boromeuszki. Zgodnie z ostatnią wolą Księdza Henryka, pogrzeb miał być skromny, homilia krótka, a ciało złożone w grobie kapłańskim na starym cmentarzu, gdzie sam przed 30 czy 40 laty odprowadzał na wieczny odpoczynek parafian. Wspomnienie w czasie kazania wygłaszał ksiądz Stanisław Łupiński. - Ksiądz Henryk wrócił do Domu Ojca w trzecim tygodniu Wielkiego Postu – przypomniał kaznodzieja. - Ileż to razy w tej Katedrze jako proboszcz przeżywał Mękę Pańską podczas Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali... Był człowiekiem i kapłanem odważnym i silnym, ale często jak dziecko wrażliwym i wzruszonym, nieraz płaczącym... Pracowity, wytrwały i sumienny, taką postawę wyniósł z domu rodzinnego. W Zambrowie zdał maturę, ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży. Święcenia kapłańskiej przyjął w Katedrze z rąk księdza biskupa Czesława Falkowskiego w 1957. Był wikariuszem  w Jelonkach, studiował prawo kanoniczne w KUL, gdzie w 1964 obronił doktorat. Pełnił wiele obowiązków w Kurii Łomżyńskiej, notariusza, ekonoma, oficjała, wstawał o świcie, by napisać wyrok sądowy. Proboszczem Katedry był przez 12 lat: odnawiał, malował, budował kościół w Podgórzu, prowadził prace konserwatorskie, modlił się przy ołtarzu, zasiadał w konfesjonale, dzielił się Słowem Bożym. Od lipca 1998 do lipca 2004 był proboszczem w rodzinnej parafii Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. W Łomży spędził prawie całe kapłaństwo. 62 lata życia... Z postawy poważny i dostojny, a w towarzystwie radosny i wesoły.

„Angażował się w to, co robił, całym sercem”
Ksiądz Ludwik Brzostowski (lat 84) poznał starszego o dwa lata Kolegę w seminarium w 1954. - Henryk był dziekanem głównym, spoczywała na nim wielka odpowiedzialność za kleryków przed rektorem WSD – wspomina ks. Ludwik. - Ob był wielki wzrostem i ważny, i dobrze sprawował się jako dziekan, dobrze nas reprezentował, bo rektor nie wyrzucał nikogo. Studiowaliśmy, gazet wtedy nie mieliśmy, chodziliśmy na spacery... nasze ponowne spotkanie miało miejsce na początku lat 60., gdy on przyjaźnił się z proboszczem w Jelonkach ks. Pawłem Gąsowskim, a ja byłem wikariuszem. Henryk był bardzo dynamiczny, kontaktowy, uwielbiany w parafii. Głosił ładne kazania, zawsze do nich przygotowany. Zaangażował się w przygotowania Diecezji Łomżyńskiej do przeżycia 1000-lecia Chrztu Polski, Millennium. To było wielkie, wiekopomne wydarzenie, kiedy w Łomży gościli, m.in., kardynał Stefan Wyszyński, biskupi Tokarczuk, arcybiskup Kominek, arcybiskup Wojtyła... Jeździł do Rzymu na sympozja po zakończeniu Soboru Watykańskiego II, żeby Kościół Łomżyński również był na bieżąco ze zmianami posoborowymi. Bardzo aktywny, interesował się wszystkimi sprawami Diecezji Łomżyńskiej. Angażował się w to, co robił, całym sercem. Zawsze doprowadzał do końca po, czego się podejmował...

Mirosław R. Derewońko

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę