Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jan Matejko – krótka biografia

Jan Matejko urodził się w Krakowie 24 czerwca 1838 roku. Dokonał żywota, również w tym samym mieście, a było to 1 listopada 1893. Dał się zapamiętać jako artysta, który za sprawą malarstwa historycznego, można powiedzieć wskrzeszał w pozbawionych suwerennego kraju Polakach wiarę w niepodległość.

Życiorys Jana Matejki

Kim był Jan Matejko? To przede wszystkim wielki artysta, malarz, historiozof i nauczyciel. Dorastał w rodzinie, w której patriotyzm był jedną z najbardziej cenionych wartości. Z tego względu już jako bardzo młody człowiek był silnie ugruntowany w poglądach politycznych oraz zdeterminowany odnośnie do kierunku swojej twórczości. Artysta nadawał wielką wagę malarstwu historycznemu, podkreślał jego szczególną wartość i przez całe życie był mu wierny. Kierowała nim miłość do ojczyzny, zauważał w targanej rozbiorami Rzeczypospolitej potrzebę odrodzenia przede wszystkim w obszarze mentalności, chodziło mu o pokrzepienie serc rodaków oraz wzbudzenie w nich nadziei na suwerenny kraj. Matejko kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował również w Monachium. W 1873 roku objął stanowisko dyrektora krakowskiej ASP. W tym czasie rozpoczął także podróże po Europie, zwiedził m.in. Paryż, Wiedeń, Węgry, Turcję i Włochy.

Malarstwo Jana Matejki

Jan Matejko zyskał międzynarodową sławę i uznanie jeszcze przed ukończeniem trzydziestego roku życia. Jego obrazy cieszyły się ogromną popularnością, a jego kunszt doceniany był przez krytyków na całym świecie. Punktem przełomowym w karierze tego wielkiego artysty było otrzymanie w czasie dorocznego Salonu Paryskiego w 1865 roku złotego medalu za obraz „Kazanie Skargi”. Matejkę uznano wówczas za jednego z najznakomitszych malarzy europejskich tworzących w nurcie historycznym.

Najwybitniejszymi i zarazem najsłynniejszymi obrazami Jana Matejki są „Stańczyk”, „Rejtan” i „Bitwa pod Grunwaldem”. Artysta niemal w dokumentalny sposób utrwalał większość istotnych w dziejach Rzeczypospolitej wydarzeń, zarówno tych jemu współczesnych, jak i historycznych. Świadczy o tym jego dorobek artystyczny, wśród którego warto wyróżnić takie dzieła jak „Unia Lubelska”, „Stefan Batory pod Pskowem”, „Zawieszenie dzwonu Zygmunta”, „Hołd Pruski”, „Sobieski pod Wiedniem”, „Kościuszko pod Racławicami” czy „Konstytucja 3 maja”.

Jan Matejko pozostawał wierny ideom niepodległościowym, które były przewodnim nurtem jego twórczości. Artysta cierpiał jednak z powodu słabego wzroku, co niestety pod koniec życia znacznie utrudniało mu pracę twórczą.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę