Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wizjonerzy jazzu zagrają w Łomży

Jeden z najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia Tomasz Chyła już w najbliższy poniedziałek wystąpi w Łomży. Prowadzony przez niego kwintet zagra w MDK-DŚT w ramach projektu Polski Jazz 360°, prezentując na żywo materiał z najnowszej, nominowanej do Fryderyka płyty „Circlesongs”. Została ona wyimprowizowana w studio i podczas koncertu pięciu wirtuozów również nie trzyma się sztywno aranżacyjnych ram. – Przez ponad godzinę gramy nową płytę, ale każdy koncert w ramach tej trasy jest inny, bo to inna publiczność, inne emocje i inne wykonania – mówi Tomasz Chyła, zapraszając fanów na koncert wypełniony otwartą, niebanalną i wymykającą się z szufladek porównań muzyką.

Koncert 18. marca będzie już czwartą odsłoną cyklu Polski Jazz 360° w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, po koncertach Olgi Boczar, Skicki-Skiuk oraz Bipolar Order. Jest to możliwe dzięki działaniom promującej młody polski jazz Fundacji Polski Jazz oraz dofinansowaniu

ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecna trasa Tomasz Chyła Quintet  obejmuje osiem koncertów w 11 miejscowościach. Wystartowała 7. marca w Ełku, a zakończy się koncertem w Łomży. – Jesteśmy w połowie tej trasy – mówi Tomasz Chyła. – Dzięki temu projektowi mamy szansę dotrzeć do miejsc, w których inaczej nigdy byśmy nie zagrali, gdzie nie można zakupić naszych płyt. I jesteśmy bardzo zadowoleni, bo nie dość, że jest to trasa taka jak kiedyś, z koncertami dzień po dniu, a nie weekendowa, to słuchacze przyjmują nas bardzo ciepło, fajnie reagują na muzykę – czasem nawet nas to zaskakuje, bo się takich reakcji nie spodziewamy!

Grupa promuje drugą płytę w swej dyskografii „Circlesongs”, następcę udanej „Eternal Entropy”, nominowanej do Fryderyka w kategorii Jazz, Fonograficzny Debiut Roku. Najnowsza też była nominowana do Fryderyka w kategorii  Album Roku, a lider formacji dodatkowo jako Artysta Roku w kategorii jazzowej.

– Ta nowa płyta powstała całkowicie nieoczekiwanie – opowiada Tomasz Chyła. – Weszliśmy do studia bez przygotowanego materiału, ale opierając się na improwizacji stworzyliśmy zwarty i wydaje się nam, że ciekawy materiał.

– Osobiście słuchałem tej płyty przynajmniej kilkanaście razy (nie zamierzam na tym poprzestać) i za każdym razem odnajduję w niej nowe piękno, doświadczam nowych duchowych przeżyć –podkreśla Mirosław Dziewa, propagator jazzu i dyrektor artystyczny Novum Jazz Festival . – Pięciu niezwykle utalentowanych muzyków (niemal wszyscy znani nam z występów na Novum Jazz Festival) – Tomasz Chyła – skrzypce; Piotr Chęcki – saksofon; Szymon Burnos – fortepian, elektronika; Krzysztof Słomkowski – kontrabas (u nas zagra Konrad Żołnierek); Sławek Koryzno – perkusja weszło do studia i – bez żadnych wcześniejszych ustaleń – wyimprowizowali cały muzyczny materiał składający się na tę płytę – jak niezwykłe musi być porozumienie między tymi muzykami – nie tylko muzyczne, ale ludzkie, towarzyskie...

Poniedziałkowy koncert będzie łomżyńskim debiutem dla lidera oraz kontrabasisty Konrada Żołnierka – pozostali muzycy zrobili tu już fenomenalne wrażenie grając w składzie formacji

Algorhythm podczas ubiegłorocznego Novum Jazz Festival, pojawiali się też na nim wcześniej w innych konfiguracjach, na przykład  Sławomir Koryzno z wokalistką  Alicją Serowik.

– Uwielbiamy koncerty – mówi Tomasz Chyła. – Nawet niedawno nagraliśmy płytę live i czekamy na jej wydanie, a każde spotkanie z publicznością na żywo jest dla nas czymś bardzo ważnym – dołożymy wszelkich starań, żeby łomżyńska nie była rozczarowana naszym występem, a jeśli się spodoba, to mamy w zanadrzu również i inne utwory, które możemy zagrać na bis!

 

Wojciech Chamryk

 

Koncert Tomasz Chyła Quintet odbędzie się w poniedziałek 18. marca  o godzinie 19:00 w MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3. Bilety w przedsprzedaży kosztują 20 złotych, w dniu koncertu są 10 złotych droższe.

 

Materiał partnera 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę