Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomośc pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Większy niż planowano zakres prac konieczny będzie przy remoncie starej części łomżyńskiego ratusza

Po zbiciu tynków okazało się, że frontowa ściana, która jako jedyna miała pozostać w całości jest tak popękana, że władze miasta zdecydowały się poprosić konserwatora zabytków o zgodę na jej rozebranie i wybudowanie na nowo. Podczas przebudowy, ratusz ujawnił już niektóre ze swoich tajemnic - okazało się, że przez 200 lat był on przynajmniej 9-krotnie remontowany, jednak większość z prac można uznać za fuszerkę budowlaną. Ze zdziwieniem stwierdzono np, że część budynku postanowiona jest bezpośrednio na podłożu, bez fundamentów.


Największe zmiany w wyglądzie bryły budynku zaszły prawdopodobnie w latach dwudziestych ubiegłego wieku - w jego ściany wmurowano stalowe "ściągacze" i elewacje pozbawiono części elementów architektonicznych - m.in. portali i naczółków okien. Wówczas też prawdopodobnie zastosowano tynki cementowe, co spowodowało erozję cegieł. Obecnie ratuszowi ma zostać przywrócona planowana pierwotnie forma architektoniczna- poza odbudową elementów usuniętych, jego wieża ma zyskać m.in. kopułę, która znajdowała się w planach, a której nigdy nie zrealizowano.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę