Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Stracimy ważną Panią Senator?

Główne zdjęcie
Senator Anna Maria Anders

Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, senator Anna Maria Anders dostała zielone światło do objęcia wakatu na stanowisku ambasadora we Włoszech. Ostatecznej decyzji nie ma, ale – jak informuje WP - „rozpoczęła się polityczna gra” pomiędzy MSZ a Pałacem Prezydenckim. Powołanie „naszej” senator na ambasadora oznacza, że będzie ona musiała zrezygnować z mandatu wygranego w wyborach uzupełniających w okręgu łomżyńsko-suwalskim, a kolejnych wyborów uzupełniających już nie będzie.

Anna Maria Anders ma 69 lat i jest córką generała Władysława Andersa. Mandat „naszego” senatora objęła w marcu 2016 roku, po wygraniu wyborów uzupełniających zarządzonych po tym, gdy wybrany jesienią 2015 roku naszym senatorem Bohdan Paszkowski (PiS) przyjął partyjną propozycję i został Wojewodą Podlaskim. Wówczas PiS zgłosił jako kandydatkę Anders, która w krajowej polityce pojawiła się rok wcześniej. W 2015 roku kandydowała bezskutecznie z listy PiS na senatora w jednym z okręgów warszawskich. Niedługo później, po przejęciu rządów przez PiS Anders została sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, oraz przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Te funkcje sprawiają, że jest „ważną” senator, która – co pokazuje na swoim profilu w mediach społecznościowych – spotyka się z ważnymi politykami na całym świecie.

Teraz jak podaje wp.pl  senator Anna Maria Anders dostała zielone światło do objęcia wakatu na stanowisku ambasadora we Włoszech, co oznacza, że z mandatu „naszego” senatora będzie musiała zrezygnować. Tym razem jednak nie będzie już ogłaszanych wyborów uzupełniających. Zgodnie z prawem zarządza je Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu, z którego został on wybrany, w ciągu 3 miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora, ale wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie 6 miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu kolejnej kadencji. Obecna kadencja upływa jesienią tego roku. Gdyby Anders została ambasadorem przed lutym, koniecznie okazałoby się rozpisanie wyborów uzupełniających do Senatu na jej stanowisko, a tak już nie będzie takiej potrzeby. 

zobacz: Makowski: Anna Maria Anders ambasadorem we Włoszech? Premier na "tak", prezydent czeka (wp.pl)


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę